26 Ocak 2015 16:22

Kobanê halkı ve YPG'liler Kobanê zaferini anlattı

Kobanêli yurttaşla ve YPJG/YPJ savaşçıları Kobanê’nin özgürleşmesiyle duygularını ANHA'ya anlatarak, Kobanê’nin özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlere bağlı kalacakları sözünü verdiler.

Paylaş

Kobanê’ninTil Şêr mıntıkasında yaşayan Nebo Mexraç, ”Kobanê’nin özgürleştiği bu günü ölünceye kadar unutmayacağım. Her gün çocuklarıma yatmadan önce bu destanı anlatacağım. Kobanê halkının direnişi, Kürt halkının fedakarlığı sayesinde çetelere temizleme gününe ulaştık. Böyle bir güne karşı hazır olup topraklarını terk etmemeleri için, çocuklarıma ülkelerini, topraklarını iyi bir şekilde korumalarını söyleyeceğim” diye belirtti. 

KOBANÊ ZAFERİ AĞLATTI

Til Şêr’de Mustafa Hinno da, 134 gündür bu günün özlemi ile yaşayan Hinno kendini tutamayıp, sevinç gözyaşlarını tutamadı. Mustafa Hinno “Başımıza gelenler ve vicdanımıza ekilenleri hiç bir zaman unutmayacağız. Yaşadığımız zorluklar artık son buluyor” dedi Çetelerin Zerk köyünde gözleri önünde annesini öldürdüğünü hatırlatan Hinno, bu günü hiç unutmayacağını söyledi.

Fadıl Xelef ise Kobanê direnişini şu sözlerle anlattı: “Bu başarı tarihi bir başarıdır. Çeteler Kobanê’nin direnmeyeceğini ve kısa bir sürede düşeceğini düşünmekteydiler. Çetelerin hesapları boşa çıktı. Dört parça Kurdistan ve dünyanın her yerinden Kobanê direnişine destek veren ve insanlar sayesinde çetelerin hezimete uğradı ve Kürt halkının güçlü iradesi ve direnişi karşısında kırıldı” diye kaydetti.

'TEK KARIŞ TOPRAK IŞİD'E KALMAYACAK'

YPG savaşçısı Baran Kobanê ise, ” Şehitlerimizin yarattığı değerler bütünü ile ilerliyoruz. Kobanê’nin tek bir karış toprağı çetelerin elinde kalmayacak ve özgürleşecektir. Şehit düşen arkadaşlarımızın hayalleri gerçekleşti ve Kobanê özgürleşti. Şehit arkadaşlarımızın izlerinin takipçisi olacağımızın sözünü veriyoruz.”

Kobanê’li genç bir kadın olan Zozan Suluçik da Kobanê merkezde kalıyor o da Kobanê’nin özgürleşmesine anlarına tanıklık etmek üzereyiz diyerek duygularını şöyle ifade etti, “Miştenûr tepesinde bayrağımızı görünce moralim çok yükseldi. Bu yıl ki Newroz’un Miştenûr tepesinde yapacağız. Bu başarının ardından Şehit mezarlığına gittiğimizde başta analar olmak üzere ağlamamalıyız. Analar zılgıt çekmeli ve Şehitlerimize bu müjdeyi duyuralım.” (Kobanê/ANHA)

 

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Abdocan davasında nakil itirazına AYM'den ret

SONRAKİ HABER

AYM: Tutuklunun ölümü yaşam hakkı ihlali

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa