26 Ocak 2015 14:39

SYRIZA'nın zaferi sonrası AB ve IMF tedirgin

SYRİIZA'nın seçim başarısından sonra gözlerin çevrildiği IMF'den açıklama geldi. IMF, "Euro bölgesi kurallarına saygı duyulmalı, yeni bir anlaşma talep edemezler" açıklaması yaptı.

Paylaş

SYRIZA’nın öngörülenin de üzerinde bir oy oranı ile kazanmasının ardından, avro/dolar paritesi 1.12 düzeyinin de altına inerek 11 yılın en düşük düzeylerine geriledi.

SYRIZA’nın programına, Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu’ndan oluşan Troyka ile yapılan program kapsamındaki tasarruf önlemlerini kaldırmayı ve borçların yeniden müzakere edilmesini koyması, piyasalarda “gerginlik endişesi” yarattı.

Avrupa Merkez Bankasının geçen hafta, varlık alımlarına başlayarak marttan itibaren piyasaya her ay 60 milyar avro süreceğini açıklamasıyla 1.13’e inen avro/dolar paritesi, seçimlerin ardından ilk işlemlerde 1.1098 düzeyine kadar geriledi.

CAMERON: EKONOMİK BELİRSİZLİK BÜYÜR

İngiltere Başbakanı David Cameron da SYRIZA’nın zaferine sevinemeyenler arasındaydı. The Guardian’ın haberine göre, Cameron yaptığı açıklamada, “Seçim sonuçları Avrupa’daki ekonomik belirsizliği artıracak” dedi. BBC’ye konuşan İngiltere Maliye Bakanı George Osborne da, Syriza’nın sözlerinin yerine getirilmesinin çok zor olduğunu ve euro bölgesinin mevcut talepleriyle uyumlu olmadığını dile getirdi.

Almanya Merkez Bankası Bundesbank Başkanı, Jens Weidmann, “Yeni Yunanistan hükümetinin tutamayacağı ve ülkenin kaldıramayacağı sözler vermemesini umduğunu” söyledi.

Finlandiya başbakanı Alexander Stubb, “Eğer yeni Yunan hükümeti önceki anlaşmalara ve gerekli yapısal reformlara sadık kalırsa Yunanistan’ın programını birkaç ay uzatma ihtimalini görüşmeye hazırız ancak Finlandiya borç iptalini kabul etmeyecek” dedi.

‘İLHAM VEREBİLİR’

Avrupa basını da SYRIZA’yı konuştu. Financial Times gazetesi, seçimleri “Yunan solcuların zaferi, avro birliğinin göz dağını devirdi” başlığıyla manşete taşıdı. Haberde, “40 yaşındaki Aleksis Tsipras tarafından yönetilen parti, ikinci dünya savaşından bu yana Avrupa demokrasisinde iktidara gelen en solcu iktidarlardan biri olacak. SYRIZA’nın tutucu finansal yönetime ve siyasi birliğe meydan okuması, İspanya’daki Podemos partisi gibi kendisine benzer hareketlere ilham verecektir. Podemos Lideri Pablo Iglesias, seçimlerde Çipras’ın kampanyasına destek vermek için Yunanistan’a uçmuştu” denildi.

Haberde “Risk danışmanlığı veren Eurasia Group’tan Mücteba Rahman görüşlerine de yer verildi. Rahman, “Çipras’ın çok karmaşık finansal ve siyasi zorluklarla mücadele etmesi gerekiyor. Ülkenin durumu düzelmeden önce kötüye gideceğe benziyor” dedi.

IMF: YENİ ANLAŞMA YAPMAYIZ

IMF başkanı Christine Lagard, Yunanistan’a borçlar konusunda özel muamele yapılmayacağını söyledi. Lagard, meselenin kemer sıkma değil, köklü reformlar olduğunu kaydetti.

SYRIZA'nın seçim performansını değerlendiren Lagarde, “Avro Bölgesi kurallarına saygı duyulmalı. Yeni bir anlaşma talep edemezler” dedi. Le Monde’a konuşan Lagarde, “Sorun, kemer sıkma paketinin önlemlerinde değil, asıl bu reformların yapılmasında” dedi.
Danimarka Finans Bakanı Jeroen Dijsselbloem, “Önceki Yunan hükümetleri ile çalıştığımız gibi Syriza ile de çalışmaya hazırız. Borçların azaltılmasıysa Avro bölgesinde desteklenmiyor” dedi.

ABD Beyaz Saray sözcüsü Mark Stroh, “Yunanistan’ı seçimleri başarıyla bitirdiği için kutlarız. Yeni hükümetle birlikte çalışmayı umuyoruz” yorumunu yaptı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

TDKP’li Eroğlu mezarı başında anıldı

SONRAKİ HABER

Fed yılın son faiz kararını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa