26 Ocak 2015 13:08

'Kaçan IŞİD militanları TSK'ye sığındı' iddiası

DİHA'nın haberine göre YPG/YPJ güçleri karşısında tutunamayan IŞİD militanları sınırı aşarak TSK'ye sığındı. (FOTOĞRAF: DİHA)

Paylaş

Kobanê'nin batısındaki Zorava Tepesi'ne kazılan mevzilere yerleşen 6 militan, silahları ile kaçarak TSK askerlerine teslim oldu. Tepe ile Siftek köyü arasına kazılan mevzilerdeki 4 IŞİD'li bindikleri motosikletler ile Kobanêlilerin araçlarını bıraktıkları sınır hattına geldi. Hemen ardından 2 IŞİD'li daha motosiklet ile araçların içine gelirken, Siftek köyünden IŞİD'lilere doğru gelen diğer  IŞİD'liler kaçan 6 kişiye silahla saldırdı. Bunun üzerine 6 IŞİD'li, silahları ile sınır tellerini aşarak askeri aracın yanına geldi. Askeri araca bindirilen 6 militan havadan eskortluk yapan askeri helikopter eşliğinde alandan uzaklaştırıldı.

Tüm bunlara tanık olan Suruç'un sınır hattındaki Swêdê köylüleri, askerlerin komutanının IŞİD'lileri araca bindirdikten sonra yanlarına geldiğini ve "Buradan gidin. Burası askeri yasak bölge. Kaçan kimse de yok" dediğini aktardı. Olaya tanık olan Siftekli Azad Şêxo, IŞİD'lilerin askerin bilgisi dahilinde kaçtığını ifade etti. Daha önceden IŞİD'liler sınıra çok yaklaşınca askerin üstlerinden ateş ettiğini, ancak bu defa hiç müdahalede bulunmadan direk araca bindirdiğini aktaran Şêxo, "Hiçbirimiz bir şey demeden komutanın gelip bize yaptığı açıklama işbirliğinin kanıtıdır. Kobanê'de ilerleme sürüyor. Buradaki çeteler öleceğini biliyor. Bu yüzden kaçıyorlar. Asker de onları alıp güvenli bölgeye götürüyor. Askeri araç onları götürürken, helikopter de havadan eşlik ediyor" dedi. (Urfa/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

6 Şubat'ta 15 bin öğretmen atanacak!

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa