26 Ocak 2015 16:14

Kobanê tamamen özgür

Kobanê kanton merkezi, 134 gün süren direnişin ardından IŞİD'den tamamen temizlenerek özgürlüğüne kavuştu. Kobanê Kantonu Eş Başkanı Enver Müslim, şimdiki aşamada köylerin özgürleştirileceğini söyledi.

Paylaş

Kobanê kanton merkezi, 134 gün süren direnişin ardından IŞİD'den tamamen temizlenerek özgürlüğüne kavuştu.

ANHA'nn geçtiği bilgiye göre 15 Eylül 2014’te başlayan IŞİD saldırılarına karşı direnişin sürdüğü Kobanê’de, 134 gün sonra YPG/YPJ güçleri IŞİD'i kent merkezinden söküp attı ve kanton merkezi tamamen özgürleşti.

YPG/YPJ savaşçıları günün ilk saatlerinde Kobanê'nin doğu cephesindeki son nokta olan Kaniya Kurda Tepesi'ni ele geçirdi

Bir aydır Kobanê'de IŞİD’e karşı operasyonlarına devam eden YPG/YPJ savaşçıları, doğu cephesindeki son nokta olan Kaniya Kurda Tepesi'ni de ele geçirdi. Tepenin tamamen direnişçilerin kontrolünde olduğu öğrenilirken, devam eden operasyonda Mekteba Tişrîn de ele geçirildi. 

Doğu Kobani’nin güneydoğusunda yer alan Miktel mahallesinin son noktası olan Qesra Bozan Beg de IŞİD'in elinden alınırken, Helincê anayolu da IŞİD militanlarından temizlendi.

'KÖYLERE YÖNELİK HAMLE BAŞLAYACAK'

Kobanê Kantonu Eş Başkanı Enver Müslim, kanton merkezi tamamen temizlendikten sonra köylere yönelik bir hamle başlatacaklarını söylemişti.

Müslim, son çatışmalarda onlarca IŞİD militanının öldüğünü, ölenler arasında birçok yabancı savaşçının da olduğunu söyledi. (DIŞ HABERLER)

ZAFERİN FOTOĞRAFLARI

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Salih Müslim: Kürtlerin aktör olduğu kabul edildi

SONRAKİ HABER

Dersim’deki kurultaydan çağrı: Tarım, hayvancılık ve çevre mücadelesi birlikte olmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa