26 Ocak 2015 12:35

Salih Müslim: Kürtlerin aktör olduğu kabul edildi

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Suriye krizine çözüm aramak için Moskova'nın ev sahipliğinde yapılacak toplantıya katılmak üzere Rusya'ya gitti. Müslim, özelde Kobanê genelde tüm bulunulan alanlarda gösterilen örgütlü mücadelenin, Kürtleri Suriye'de aktör pozisyonuna getirdiğini ve tüm dünyanın bunu tanıdığını söyledi.

Paylaş

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Suriye krizine çözüm aramak için Kahire'de düzenlenen toplantının ardından bu kez de Moskova'nın ev sahipliğinde yapılan aynı konulu toplantıya katılmak için Rusya'ya gitti. Toplantıya ilişkin bilgi veren Müslim, yapacakları toplantıyla Kahire'deki toplantıyı tamamlamaya çalışacaklarını söyledi. Suriye muhalefetinde Kürtlerin öneminin son gelişmelerle daha da netleştiğini ifade eden Müslim, "Suriye muhalefetinin içinde Kürtler daha örgütlüdür. Şimdiye kadar zaten sesini duyurmuştur. Bizim de toplantıda önemli bir rolümüz olacaktır hem muhalefetin birleştirilmesi konusunda hem de Suriye'nin çözümü için bir örnek olacaktır" dedi.

‘ROJAVA ÇÖZÜM MODELİ OLABİLİR’

Toplantı öncesi DİHA'ya açıklama yapan PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Kahire'de yapılan toplantıdaki görüşmelerin olumlu geçtiğini ifade etti. Müslim, "Şimdi biz de buradaki toplantıyla Kahire'deki toplantıyı tamamlamaya çalışacağız. Aşağı yukarı tek bir yol var. Eğer gerçekten bir siyasal çözüm isteniyorsa Kahire ile burayı birleştirmek gerekiyor. Herhalde birleşirler. Suriye muhalefetinin içinde Kürtler daha örgütlüdür. Şimdiye kadar zaten sesini duyurmuştur. Bizim de toplantıda önemli bir rolümüz olacaktır hem muhalefetin birleştirilmesi konusunda hem de Suriye'nin çözümü için bir örnek olacaktır. Bizim Rojava'da kurduğumuz bir sistem vardır ve başından beri söylüyoruz, bu bütün Suriye için bir örnek ya da bir çözüm modeli olabilir. Şimdi, bunu tamamlamaya çalışacağız" şeklinde konuştu.

‘CENEVRE BAŞARISIZ OLDU’

Geçtiğimiz yıl Ocak ayında İsviçre'de başkenti Cenevre'de yapılan toplantının başarılı olmadığına dikkat çeken Müslim, çünkü toplantının herkesi kapsamadığını söyledi. Cenevre'deki eksiklikleri bu toplantıda tamamlamaya çalıştıklarını ifade eden Müslim, şöyle konuştu: "Bu toplantının başarma şansı daha fazladır. Toplantı keşke daha kapsamlı olsaydı. Savaşan güçler var. İslamcı ve cihadistler var. Onları temsil edecek bir siyasal oluşum yok. Daha önce de bazı yerlerde bazıları onların adına konuşuyorsa da öyle değildi. Şimdi burada bir anlaşmaya varırsak onları kim durdurabilir? İşte bu var. Toplantının eksik tarafı bu görünüyor."

'TOPLANTILAR MOSKOVA’DA DEVAM EDECEK’

Müslim, "Rusya ile biz 2 seneden fazladır görüşmelerde bulunuyoruz. Şimdi biz kendi davamıza sadık olduğumuz için, direndiğimiz için sanırım herkesin görmesi gerekiyor. Sadece Moskova değil, herkesin bunu görmesi gerekiyor. Kürtler artık bir aktördür. Önceden faktördü, şimdi aktör oldular. Bu aktörü yalnız Rusya değil başkaları da görsün. Kürt halkının mücadelesi zaten birbirlerini tamamlıyor. Kobane'de önemli bir dönüm noktası oldu. Yani, herkesin gözünü açtı. Tüm dünyanın gözünü açtı. Bu da büyük bir aşamadır" diye konuştu. Müslim, bundan sonraki toplantıların taraflara da bağlı olarak Moskova'da devam edeceğini dile getirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı toplantı salonunda, kapalı kapılar ardında yapılan toplantı 4 gün sürecek. Toplantının ilk iki gününde sivil toplum örgütleri ve Suriye rejimi muhalefeti arasında yapılacak toplantıların, son iki gününde ise Suriye rejimi toplantıya katılacak. Toplantıda Birleşmiş Milletler Suriye elçisi Steffan de Mistura dahil hiç bir uluslararası temsilci yer almayacak. Rusya resmi haber ajansı Itarr Tass'ın haberine göre İstanbul merkezli Suriye muhalefetini oluşturan Suriye Ulusal Koalisyonu bileşimleri dışında tüm Suriye muhalefeti bu toplantıya katılıyor. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bakan Güllüce: Çevrecilik ruhumuzda var!

SONRAKİ HABER

Çiğli’de kadınlara özel eğitim çalışması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa