25 Ocak 2015 01:24

Sanatçılardan 'Krala yas'a tepki eylemi

Aralarında sanatçıların da bulunduğu İstanbul Kent Savunması üyeleri, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz el-Suud'un vefatının ardından Türkiye'de ilan edilen yas nedeniyle devlet ve şehir tiyatrolarında oyunların iptal edilmesini protesto etti.

Paylaş

Aralarında sanatçıların da bulunduğu İstanbul Kent Savunması üyeleri, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz el-Suud'un vefatının ardından Türkiye'de  ilan edilen yas nedeniyle devlet ve şehir tiyatrolarında oyunların iptal edilmesini protesto etti. 

Kadıköy Bahariye Caddesi'nde Süreyya Operası önünde toplanan gruptan oyuncu Erol Babaoğlu bir şiir okudu. Opera sanatçısı Pelin Bolgül de grup adına basın açıklamasını okuyarak, "Yas kapsamında bugün Devlet Tiyatroları, Şehir Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi tüm etkinliklerini iptal etti. Sanat ve insanlık düşmanı bir kral için ilan edilen bu yasa ve etkinliklerin iptal edilmesine ancak 'Yuh' diyebiliyoruz. Bu ülkede Reyhanlı için Ermenek için yas ilan etmeye tenezzül etmeyenler Kral Abdullah için yas tutmaya, tiyatro ve bale oyunlarını iptal etmeye cürret edebilmiştir" diye konuştu. 

Basın açıklamasının ardından oyuncu Damla Özen de bir konuşma yaptı. Grup daha sonra dağıldı. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘AKP’ye karşı ittifak seçenek değil zorunluluk’

SONRAKİ HABER

Bağdat'taki eylemler sırasında açılan ateş sonucu ölenlerin sayısı 16'ya yükseldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa