24 Ocak 2015 11:06

İzmir'deki sendikalar: Metal grevi hepimizin grevi!

Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi metal işçileri 29 Ocak’ta greve çıkmaya hazırlanıyor. Diğer sendikaların şube başkanları ise 'Bu grev hepimizin grevi' diyerek dayanışmaya hazırlanıyor.

Paylaş

Emine UYAR / Eda AKTAŞ
İzmir

Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi metal işçileri 29 Ocak’ta greve çıkmaya hazırlanıyor. Diğer sendikaların şube başkanları ise “Bu grev hepimizin grevi” diyerek dayanışmaya hazırlanıyor. 
DİSK/Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Taner Şanlı, metal grevinin tüm emek örgütleri tarafından desteklenmesi gerektiğini belirterek, “Metal işçisi arkadaşlarımızın ekonomik ve moral anlamda desteğe ihtiyaçları olacak bu nok-tada bu grevin iyi örülmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi. Aslında her yerde bir direnişin sürdüğünü ifade eden Şanlı, “Bizim de Mersin’de 800 işçi arkadaşımız direniyor. Bunları toparlamak gerekiyor. Ne yapılabileceği konusunda hep birlikte oturup karar vereceğiz” dedi. Kendi sözleşmelerinde grev kararlarının yüksek hakem tarafından engellendiğini hatırlatan Şanlı, “Engelleme olunca grev anayasal hak olmaktan çıkıyor. Bu da sendikaların üzerinde durması ve tartışması gereken bir mesele. Böyle bir durumda bütün sendikaların buna tepki vermesi gerekiyor” diye konuştu. 

DAYANIŞMAYI HAYATA GEÇİRMELİYİZ
KESK’e bağlı BTS İzmir Şube Başkanı Bülent Çuhadar, Birleşik Metal-İş’in aldığı grev kararının, işçi sınıfı mücadelesine katacakları ve önümüzdeki sürecin belirlenmesi açısından oldukça önemli olduğunu belirtti. 
Türk Metal ve Çelik-İş sendikalarını, MESS dayatmasına direnç göstermeyip 3 yıllık sözleşmeyi imzalamasını eleştiren Çuhadar, grevin bunun teşhiri açısından da önemli sonuçlar doğuracağına inandığını söyledi. Metal sektörünün, ülke sanayiinin bel kemiğini oluşturduğunu ifade eden Çuhadar, “Yaklaşık 15 bin işçi ve 41 işyeri ile alakalı gibi görünse de, bu grev bütün işçilerin, emekçilerin grevi olarak ele alınmalıdır” diye konuştu. Tüm olanakları grevin başarıya ulaşması için seferber etmek, TEKEL direnişinde olduğu gibi dayanışmayı hayata geçirmek gerektiğini belirten Çuhadar, başta KESK olmak üzere, tüm mücadeleci sendikaların, emekten yana tüm oluşumların,  metal işçilerinin yanında olmak gibi tarihsel bir görevlerinin olduğunu belirtti. 

3 YILLIK SÖZLEŞME BÜTÜN ALANLARA YAYILACAK
SES Şube Başkanı Rukiye Çakır da grevin tüm sendikalar ve demokrasi güçleriyle birlikte örülmesi gerektiğini belirterek, “Sendikamız, grevde arkadaşlarımızın yanında olacak, omuz omuza olacağız. 3 yıllık sözleşme süreci sadece metal iş koluyla kalmayacak bütün alanlara yaygınlaştırılacak, kamu çalışanları da bundan payını alacak” dedi. Çakır, sefalet ücretine hayır demek ve bundan sonraki süreci emekten yana örmek için de grevin başarıya ulaşması için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. 

ÖNCÜLÜĞÜ BİRLEŞİK METAL-İŞ YAPACAK
Türk-İş’e bağlı Tek Gıda-İş Genel Başkan Danışmanı Gürsel Köse de, grevin tüm metal işçilerinin grevine dönüştürülmesi gerektiğini belirterek, “Gereken yapılmış ve konulması gereken tavır konulmuştur. Türk Metal üyesi kardeşlerimizin sözleşmeleri imzalanmış olsa da bu mücadele geleceğin ve çocuklarımızın mücadelesidir. O işçilerin de buna sahip çıkması gereklidir” dedi. İşin öznesinin Birleşik Metal-İş Sendikası olduğunu, dolayısıyla birlikte mücadele çağrısını da yapması gerektiğini belirten Köse, “Geçmişte de irili ufaklı pek çok mücadele yaşandı. Birlikte hareket ettiğimizde bizden nasıl çekindiklerini biliyoruz” diye konuştu. Grev yasaklaması ihtimaline karşı mücadeleyi sadece Birleşik Metal-İş Sendikası ve üyelerine bırakmamak gerektiğini belirten Köse, “Birlikte hareket edecek olursak, bu tehdidi kullanamayacaklardır. Bunun öncülüğünü yapacak olan Birleşik Metal-İş Sendikasıdır. Biz görev bekliyoruz, talimat bekliyoruz” dedi. 

‘TEMSİLCİLER KURULUMUZDA KONUŞTUK’
DİSK Genel İş 3 Nolu Şube Başkanı Can Bahadır: Temsilciler Kurulumuzda Birleşik Metal-İş’in grevi de gündemimizdeydi. Grevin sahiplenilmesi ve ilk günden itibaren grev alanlarında olmak gerektiğini konuştuk. Türk Metal’in 3 yıllık sözleşmeyi imzalaması ile ciddi kayıplar ortaya çıktı. Birleşik Metal-İş’in grevini bu açıdan önemsiyoruz. Şişecam’dan itibaren hükümetin grevlere saldırısı var. Bu grev genel hizmetler iş kolundaki işçileri de ilgilendiriyor. Grev süreci bizi de bekliyor. Metal iş kolundaki grevin yanında olup başarıya ulaşması için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. 
Eğitim Sen 2 Nolu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç: İnsanca yaşanabilecek bir ücret talebi ile grev kararı alan Birleşik Metal İş’in kararını destekliyoruz. İşçiler ve Türkiye emek ve demokrasi güçleri bunu sahiplenirse olası grev yasağının kırılabileceğini düşünüyorum. Bugün tüm emek ve demokrasi güçlerinin var gücüyle dayanışması gerekiyor ve yasakları kırması gerekiyor.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mülteci işçi sömürüsü!

SONRAKİ HABER

Ömer Çelik'ten asgari ücret açıklaması: Hiç kimsenin dediği tam olarak olmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa