21 Temmuz 2011 08:28

Kutsal Aile veya kutsal yemin komedisi

Romantik komedilerdeki oyunculuğuyla tanınan Dermot Mulroney’in yönetmenliğini yaptığı İyi Günde Kötü Günde, şaşırtıcı olmayacağı üzere bir romantik komedi filmi. Yeni evlenen Ava, başarılı bir evlilik danışmanıdır. Hiç beklemediği bir anda anne ve babasının boşanma kararı aldığını öğrenir. Tam da onlara 30. evlilik

Kutsal Aile veya kutsal yemin komedisi

Paylaş
Suzan Demir

Romantik komediler, genelde fonda bir müzik ve evlenen çiftin mutluluğa doğru yola çıkışı ile son bulsa da bu film, sonu başa alarak “Mutlu kavuşmadan sonra nasıl aile olunur”, “Fırtınalar karşısında nasıl ayakta kalınır” konularını, biri genç biri yaşlı çift üzerinden karşılaştırarak anlatmayı seçmiş. Kurgu, oyuncu seçimi hatta mekanlar tam anlamıyla romantik komedi türüne uygun. Bu şablonun üzerinde birkaç farklılıkla çekilmiş bir yapım demek mümkün.

Ailesinin evliliğini kurtarmaya çalışırken kendi evliliğini tehlikeye atan Ava, yaşadığı benzer sorunlar karşısında (Saklanmış sırlar, biten tuvalet kağıdının yerine yenisini koymayan erkek problemi!) mükemmel bir çift ve mükemmel evlilik iddiasında vazgeçiyor. Ancak aile bağlarının kutsallığı ve aile olmanın sorumluluğunu baba, oğul ve kapitalizmin en küçük birimi adına kutsamaktan da geri kalmıyor. Filmdeki evlilik danışmanları, evlilik hatta flört etme kursları ABD’nin bu konuda ne kadar organize olduğunu gösteriyor aslında. Dikkati çeken minik bir ayrıntı, evlilik kursundaki lezbiyen çift. Onlar genel yapıya ters düşüyorlar. Ne var ki, modern toplumun gerekliliği(!) çerçevesinde filmde temsilleri kısa süreli olsa da veriliyor. Burada bir nevi bakın biz modern toplumuz, cinsiyetler arası ilişkilere açığız ve bu açıklığı kutsal aile altında kutsarız diyerek hoşgörü(!) şemsiyesini dahil edebilen bir modern-gelenek-aile kurumu denklemi yaratılıyor. Böylece modern toplum demokrasi(!) görevini yerine getirmiş oluyor.

Film beklendiği üzere mutlu son ile bitiyor. Çözülen sorunlar, kavuşan çiftler, hatalarından ders alarak ilerleyen ve sıkıca sarılan aile bağları...

Bu tarz Hollywood yapımlarına aşina olan ve beğeniyle izleyenler ise filmin sonunda, “Oh evet aile hikayesi, iyi günde, kötü günde sonu mutlulukla biten bir sevgi yumağı” gibi klişeleşmiş öğütlerini alarak bir kez daha oradan ayrılıyor.

Orijinal Adı: Love, Wedding, Marriage
Yönetmen:
Dermot Mulroney
Oyuncular: Mandy Moore, Kellan Lutz, James Brolin ,
Jane Seymour

ÖNCEKİ HABER

Rıza Kılıç albümünde yaşayacak

SONRAKİ HABER

‘Rus uçakları İdlib’e hava saldırısı düzenledi’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa