Jitemcilerin davası ertelendi

Jitemcilerin davası ertelendi

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde Seferi Yılmaz'a ait Umut Kitabevi'nin bombalanması olayı ile ilgili olarak JİTEM elemanları astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile itirafçı Veysel Ateş'in yargılandığı davanın ilk duruşması ertelendi.JİTEM elemanları astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz ve itirafçı Veysel Ateş hakkı


JİTEM elemanları astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz ve itirafçı Veysel Ateş hakkında açılan davanın Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmasında, sanık avukatları, mahkemenin görevli olmadığını savunarak, dosyanın Hakkari'ye gönderilmesini talep etti. Sanık Ali Kaya, daha önce detaylı beyanlarda bulunduğunu belirterek, lehine olan delilerin değerlendirilerek tahliyesine karar verilmesini istedi. Kaya, "Mahkemenizden talebim bazı şer odakların yaydığı vesveseye itibar etmeden, mevcut delilere göre karar verilmesini talep ediyorum" dedi. Sanıklar Özcan İldeniz ve Veysel Ateş de, suçsuz olduklarını belirterek, tutukluluk kararının kaldırılmasını istedi.

Duruşmaya kısa süre ara veren mahkeme heyeti, sanık avukatların dosyanın görevsizlik kararı verilerek dosyanın Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine yönelik talebi reddetti. Mahkeme heyeti, tutuklu JİTEM elemanlarının tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 18 Ekim'e erteledi.

Duruşma sonrası kısa bir açıklama yapan mağdurların avukatlarından eski Van Baro Başkanı Ayhan Çabuk, dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, Van Asayiş Kolordu Komutanı Selahattin Uğurlu, Van İl Jandarma Komutanı Erhan Kobat ve askeri yetkili Erdal Öztürk hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunması talebine ilişkin verilen kararın olumlu olduğunu belirterek, yapılan suç duyurusunun takipçisi olacaklarını söyledi. (Hakkari/DİHA)

www.evrensel.net