28 Şubat 2011 05:01

Emekliler ‘Birlik’ dedi

EMEKLİ SEN Kocaeli Şubesi önceki gün 7. Olağan Genel Kurulunu yaptı. TEKSİF Kocaeli Şube salonunda gerçekleştirilen genel kurul kitleselliği ve coşkusuyla dikkat çekti.Emekli üyelerin yoğun biçimde ve toplamda yaklaşık 200 kişinin katıldığı genel kurulda  Emekli Sen’de yaşanan tartışmalara karşı birlik ve mücadele &o

Emekliler ‘Birlik’ dedi

Paylaş

Emekli üyelerin yoğun biçimde ve toplamda yaklaşık 200 kişinin katıldığı genel kurulda  Emekli Sen’de yaşanan tartışmalara karşı birlik ve mücadele öne çıktı. Genel kurula katılan emekliler sendikalarına ve şube yönetimlerine sahip çıkacaklarını vurguladılar.

Genel kurula aidat veren ve bu nedenle oy kullanma hakkı olan 150 delegenin 85’i katıldı. Seçim sonucunda Osman Nuri Şenol başkanlığındaki liste delegelerin tamamının oyunu aldı. Böylece genel merkezin mevcut yönetimi tartışmalı bir şekilde görevden alıp yerine yine tartışmalı ve “yıllarca sendikal faaliyete katılmadıkları” söylenen isimlerin atanmasına emekliler cevap vermiş oldu. Genel Merkezin seçimin geçersizliğine dair iddiası da delegelerin çoğunluğunum katılımı ve oyuyla geçersiz kılındı.

ŞENOL: SEÇİMLE GELDİK SEÇİMLE GİDERİZ!

Divan oluşumundan sonra saygı duruşuyla başlayan kongrede ilk sözü Şube Başkanı Osman Nuri Şenol aldı. Direnişlerine devam eden DSC işçilerine selam göndererek sözlerine başlayan Şenol işçilerin her zaman yanında olacaklarını ifade etti.

Ardından ülkede ve dünyada yaşanana gelişmelere değinen Şenol “Dünya da pek çok gelişme var. Devrilmez denen diktatörler devriliyor. Biz de ise siyasi iktidar emeklilere, emekçilere, işçilere dünyayı dar etmek için yasalar yapmaya devam ediyor. Emeklilerin sorunları katlanarak artıyor, verilen maaş zamları elimize gelmeden; ulaşıma, suya, tüketim maddelerine yapılan zamla cebimizde olanı da alıyorlar. Hak ettiğimiz TÜFE alacaklarını alamadık, KEY paralarının ödenmediği emekliler var” dedi. Emeklilerin bunca sorununa rağmen bunlar yokmuş gibi davranarak sendikayı bölme yoluna giden Genel Merkezi kınadığını ifade eden Şenol “Biz Şube olarak her zaman haklarımızı savunmaya çalıştık, her zaman haklarımız için alanlarda olduk. Ama Genel Merkez çeşitli gerekçeler göstererek bizi yönetimden aldı. Bir Genel Merkez düşünün ki polisi kurula müdahale etmeye, belediyeyi bizi bürodan atmaya çağırıyor. Biz de diyoruz ki bizi bu salonlarda 2 yıl önce siz seçtiniz. Ve eğer siz yine bu salonlarda ‘Sizi beğenmedik gidin yeter artık’ diyene kadar biz görevimizin başındayız. Bu darbeci, anti-demokratik anlayış bize engel olamaz” dedi. Konuşması sık sık alkış ve sloganlarla kesilen Şenol, konuşmasının bitiminde de ayakta alkışlandı.
 

SENDİKALARDA BİAT OLMAZ!

Şenol’un ardından söz alan eski Kocaeli Milletvekili Bekir Yurdagül de sendikada yaşanan sürece değinerek “Siyasi iktidarlar gibi sendika yönetimleri de kendilerine biat eden yöneticiler isterler. Biz de aynı sorunları Türk-İş’te yaşamıştık. Biat kültürünü isteyen sendikacıların sendikalarda yeri yok, onlar başka yere gitsinler. Buralarda seçimle gelen ancak seçimle gider” dedi.

Daha sonra söz alan Eğitim Sen Şube Başkanı Veysel Kaplan da emekçilerin yaşadığı sorunlara değinerek Emekli Sen Kocaeli Şubesi’nin her alanda mücadele ettiğini ve demokratik parasız eğitim mücadelesinde hep yanlarında olduğunu belirtti.

Sendikaları darbeci anlayıştan kurtarmak gerektiğini ifade eden Kaplan “Mücadele ederken içimizdeki kirlilerden de arınmak zorundayız. Bu ülkede Emekli Sen bize iki şey pratikle göstermiştir. Birincisi yaşam mücadelesinden emekli olunmazı, ikincisi ise işçi emekçi dayanışmasını” diye konuştu.

Daha sonra söz alan Tüm Bel-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş da iktidarın ülkede yaşayan emekçileri açlığa mahkum ettiğini ifade ederek “Emekliler bu anlamda örnek bir mücadele vererek biz de mücadeleye katıyorlar. Bu yüzden emeklilerin yaşam mücadelesinde olması çok önemli. Yolunuz yolumuzdur” dedi.BTS İl Temsilcisi İlker Önal da yaşanan sorunları değinerek emekçilerin çözüm üretmesi gerektiğini belirtti ve 13 Mart’ta yapılacak anayasa konferansına ve 10 Nisan’da yapılacak İşçi Kurultayına çağrı yaptı. (Kocaeli/EVRENSEL)


NE OLMUŞTU?

Genel kurul sürecine az bir zaman kala sendika genel merkezi çeşitli gerekçeler göstererek Şube Yönetimini görevden almış ve yerine temsilciler atamıştı. Yapılan uygulamaya ilişkin tartışmalar devam ederken Genel Merkez bu defa da yapılacak genel kurulu geçersiz saymış ve polisi kongreye müdahale etmeye çağırmıştı.

ÖNCEKİ HABER

Mücadeleci sendikaların oluşması için çalışacağız

SONRAKİ HABER

Denizli EYT, 10 Şubat'ta Ankara buluşmasında olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa