22 Ocak 2015 11:36

Yeni Şafak, Yunanistan'ı 'alev alev yaktı'

Gezi direnişi sonrası Noam Chomsky'nin sözlerini çarpıtarak İngilizceye 'milk port*' deyimini ekleyen Yeni Şafak bu kez de Reuters'in pazar günü düzenlenecek Yunanistan seçimleri nedeniyle geçtiği arşiv fotoğrafları yeni sanınca Atina’yı ‘alev alev yaktı’.

Paylaş

Hükümetin bir numaralı gazetesi Yeni Şafak, Reuters'in pazar günü düzenlenecek Yunanistan seçimleri nedeniyle geçtiği arşiv fotoğrafları yeni sanınca Atina’yı ‘alev alev yaktı’.

Diken.com.tr, Yeni Şafak'ın yeni vakasını şöyle yansıttı:

"Uluslararası haber ajansları, bu pazar gerçekleşecek parlamento seçimleri öncesi 2008’den bu yana ekonomik krizi atlatamayan Yunanistan’a dair arşivlerinden paket fotoğrafları yeniden paylaştı. Bu fotoğraflar arasında ekonomik krize karşı protestolardan da fotoğraflar bulunmaktaydı.

Bunlardan biri de 2011 yılından bir fotoğraftı. Reuters’ten Yannis Behrakis’in çektiği fotoğrafın açıklamasında, '20 Ekim 2011 tarihli fotoğraf; Atina’da Sintagma Meydanı’ndaki parlamento binasının yanında çıkan çatışmada polisler göstericiler tarafından atılan molotofkokteyli ile ateşe verildi. Yunanistan, önceki hesaplardan daha yüksek bir bütçe açığı olduğu ortaya çıkınca 2009’da bölgesel finansal krizleri tetikledi' yazıyordu.

Öte yandan ajans, pakete bir de uyarı notu ekleyerek, fotoğrafın yeni olmadığını hatırlattı. Fotoğraf altında, 'Editörlerin dikkatine: Bu fotoğraf Yunanistan Krizi Retrospektifi’nin bir parçasıdır' denildi.

Yeni Şafak, Reuters’in Yunanistan paketindeki notunu ‘gözden kaçırınca’ eski fotoğraflarla Atina’nın yandığına dair yanlış bir haber yapmış oldu.

Gazete, haberi birinci sayfasından ‘Atina alev alev!’ başlığıyla paylaşırken, 'Yunanistan’ın başkenti Atina’nın Parlamento binasının bulunduğu Syntagma (Anayasa) Meydanı, ekonomik pakete itiraz eden gruplarla polisin çatışmasına sahne oldu' diye yazdı.

Gazetenin detaylardan uzak haberinin diğer kısmı ise şöyle: 'Pazar günü yapılacak seçimler öncesi AB’nin kemer sıkma politikasını protesto eden Yunanlılara bazı aşırı gruplar da destek verdi. Bu gruplar, ellerindeki molotof kokteylleriyle arabaları yaktı. Polislere bile molotof atan ve kendilerine “iktidar karşıtları” diyen grubun polisle çatışması sonucu sokaklar alev alev yandı…' (MEDYA SERVİSİ)

*Milkport: Yeni Şafak'ta 26 Ağustos 2013'te Burcu Bulut imzasıyla yayımlanan Noam Chomsky röportajında, Chomsky'nin kullanmadığı ifadelere yer verilmişti. Bulut'un röportajında dünyaca ünlü dil bilimci Noam Chomsky'nin Türkçe'deki sütliman'ın karşılığı olacak şekilde "milk port" ifadesini kullandığı öne sürülmüştü. Oysa İngilizce'de böyle bir deyim yoktu ve röportajda tahrifat yapıldığının kanıtlanmasında bu önemli bir rol oynadı.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cami hoparlöründen ezan yerine şarkı yankılandı

SONRAKİ HABER

Dünyanın en çok alkol tüketen ülkeleri açıklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa