22 Ocak 2015 11:15

Trans aktivist Doğa Asi Çevik hayatını kaybetti

Antalya'daki özel bir hastanede cinsiyet geçiş ameliyatı olan 33 yaşındaki trans aktivist Doğa Asi Çevik, ameliyat sonrası girdiği komada solunum yetmezliği ve enfeksiyon yüzünden öldü. (Fotoğraf: Ömer Akpınar)

Paylaş

Bülent TATOĞULLARI

Antalya'daki özel bir hastanede cinsiyet geçiş ameliyatı olan 33 yaşındaki trans aktivist Doğa Asi Çevik, ameliyat sonrası girdiği komada solunum yetmezliği ve enfeksiyon yüzünden öldü. Çevik'in cenazesi otopsinin ardından toprağa verilmek üzere Ankara'ya götürüldü.

Ankara'da oturan ve uzun süredir Trans Danışma Merkezi Derneği'nin (T-Der) danışmanlığını yapan trans aktivist Doğa Asi Çevik, ameliyat için geçen hafta Antalya'ya geldi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde jandarma astsubay olarak görev yaparken trans birey olduğu için atılan Doğa Asi Çevik, geçen hafta Özel Medisu Hastanesi'nde cinsiyet geçiş ameliyatı oldu. Pazar günü solunum ve böbrek yetmezliği nedeniyle vücudunda enfeksiyon oluşan Çevik'in durumu pazartesi günü daha da ağırlaştı. Doğa Asi Çevik'in iki gün içinde tamamen iflas eden vücudu daha fazla dayanamadı ve salı günü hayatını kaybetti.

Çevik'in öldüğü bilgisi önce arkadaşlarına ve daha sonra yakınlarına bildirildi. Dün hastaneden alınan Çevik'in cenazesi Adli Tıp Kurumu morgunda yapılan otopsinin ardından toprağa verilmek üzere Ankara'ya götürüldü.

Çevik'in arkadaşları ölüm haberini sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta "Trans Danışma Merkezi Derneği danışmanlarından trans aktivist arkadaşımız Doğa Asi Çevik, Antalya'da geçirdiği cinsiyet geçiş ameliyatı sonrası girdiği komadan çıkamayarak vefat etmiştir" diye duyurdu.

Demhat Aksoy adlı bir başka arkadaşı ise şiir yazdı. Şiirinde Doğa Asi Çevik'e seslenen Aksoy, "Şimdi sen olmayacak mısın? Sana öldü mü diyeceğim? Hayır, Doğa sen ismin gibi, Asi'ydin de.. Dinlen, rahat uyu.. Güzel ruhlu, naif kadın.." cümlelerine yer verdi. (Antalya/DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kobanê'de güney temizlendi sıra doğuda

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa