21 Temmuz 2011 10:03

Büyükanıt’a yargı yolu

Şemdinli Davası’nın sivil mahkemede görülen ilk duruşması  kapsamında mahkeme, sanıklardan Astsubay Ali Kaya için, “Tanırım. İyi çocuktur” diyen dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve 3 komutan hakkındaki suç duyurusu talebini kabul etti. Sanık avukatların ‘görevsizlik kararı veri

Büyükanıt’a yargı yolu

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde, Umut Kitapevi’ne yapılan bombalı saldırının ardından halkın suçüstü yakaladığı ve JİTEM elemanı oldukları belirtilen Ali Kaya, Özcan İldeniz ve Veysel Ateş’in yargılandığı Şemdinli Davası’nın sivil mahkemedeki ilk duruşması dört yıl aradan sonra bugün Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada mağdur avukatlarının Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, Van Asayiş Kolordu Komutanı Selahattin Uğurlu, Van İl Jandarma Komutanı Erhan Kobat ve askeri yetkili Erdal Öztürk hakkında suç duyurusu yapılması talebi kabul edildi. Ali Kaya ve Özcan İldeniz sabah erken saatlerde askerlere ait zırhlı araçlarla gizlice adliyeye getirilirken, itirafçı Veysel Ateş ise adliyeye cezaevi aracıyla getirildi. Duruşmaya Seferi Yılmaz, olayda yaşamını yitiren Mehmet Zahir Korkmaz’ın eşi Hamdiye Korkmaz, patlama sırasında yaralanan Metin Korkmaz, 15 mağdur avukattı ve 4 sanık avukatı katıldı. İlk yargılamada olduğu gibi bu duruşmada da sivil giyimli askerlerin duruşma salonunda yer almaları dikkat çekti.

BÜYÜK ANIT ‘TANIRIM İYİ ÇOCUKTUR’ DEMİŞTİ

Duruşma öncesinde söz alan mağdur avukatlarından Murat Timur, daha önce Ferhat Sarıkaya’nın ek iddianameyle mahkemenin Genelkurmay Başkanlığı’na gönderdiği dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, Van Asayiş Kolordu Komutanı Selahattin Uğurlu, Van İl Jandarma Komutanı Erhan Kobat ve askeri yetkili Erdal Öztürk hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulması talebini iletti. Timur, daha önce bu sanıkların görevi kötüye kullanmaya yönelik yapılan incelemeden ziyade davada yargılanan Ali Kaya, Özcan İldeniz ve Veysel Ateş’in ayrıca devletin birliği ve ülke bütünlüğünü maddesinden yargılanması talebinde de bulundu. Avukat Timur’un bu talebini değerlendiren mahkeme heyeti, Büyükanıt, Uğurlu ve Kobat hakkında suç duyurusu yapılması talebini kabul etti.

Eski Genelkurmay Başkanı  Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, 9 Kasım 2005’te bombalama olayının ardından suçüstü yakalanan saldırganlardan Astsubay Ali Kaya için; “Tanırım. İyi çocuktur” demişti. Hazırladığı iddianamede Büyükanıt’a da bir çok suçlama yönelten savcı Ferhat Sarıkaya ise kısa süre sonra meslekten men edilmişti.

TAHLİYE TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Duruşmada sanık avukatları, mahkemenin görevli olmadığını savunarak, dosyanın Hakkari’ye gönderilmesini talep etti. Sanık Ali Kaya ise daha önce detaylı beyanlarda bulunduğunu belirterek, lehine olan delilerin değerlendirilerek tahliyesine karar verilmesini istedi. Kaya, “Mahkemenizden bazı şer odakların yaydığı vesveseye itibar etmeden, mevcut delilere göre karar verilmesini talep ediyorum” dedi. Sanıklar Özcan İldeniz ve Veysel Ateş de, suçsuz olduklarını belirterek, tutukluluk kararının kaldırılmasını istedi. Duruşmaya kısa süre ara veren mahkeme heyeti, sanık avukatların dosyanın görevsizlik kararı verilerek dosyanın Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine yönelik talebi reddetti. Mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 18 Ekim’e erteledi.

‘TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Duruşma sonrası kısa bir açıklama yapan mağdurların avukatlarından eski Van Baro Başkanı Ayhan Çabuk, dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, Van Asayiş Kolordu Komutanı Selahattin Uğurlu, Van İl Jandarma Komutanı Erhan Kobat ve askeri yetkili Erdal Öztürk hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunması talebine ilişkin verilen kararın olumlu olduğunu belirterek, yapılan suç duyurusunun takipçisi olacaklarını söyledi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Emniyet müdür yardımcısından saldırganlara: "Sağolun, varolun"

SONRAKİ HABER

CHP'li Özel: Tüm diktatörler en çok meydanlardan korkar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa