20 Temmuz 2011 11:51

Devlet Tiyatroları Bakanlık vesayetinde mi?

Kültür Sanat-Sen Genel Başkanı Yavuz Demirkaya, kuruluş kanununda yer almasına rağmen tüzük ve ilgili yönetmeliklerini çıkarmayan Devlet Tiyatrolarının (DT) Kültür ve Turizm Bakanlığının vesayetine girdiğine dikkat çekti. Demirkaya, DT’nin sendikanın önerisini dikkate almadan Bakanlar Kurulu Kararına göre hazırlad

Devlet Tiyatroları Bakanlık vesayetinde mi?

Paylaş

Kültür Sanat Sen, Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği (TOMEB), SANTEK-DER, IŞIK-DER ve TOBAV, ortak bir açıklamayla DT’nin 1970’den beri tüzüksüz yönetilmesine tepki gösterdiler. Dün Mülkiyeliler Birliğinde düzenlenen toplantıda konuşan Kültür Sanat Sen Genel Başkanı Yavuz Demirkaya, 41 yıldır sürüncemede bırakılan tüzüğün, “Devlet Tiyatroları Kuruluş Hakkında Kanunun 19. maddesi uyarınca” çıkarılmasının zorunlu olduğunu belirtti.

EMEKÇİLERİN HAKLARI ‘TÜZÜK’TE!

Tiyatro emekçilerinin çalışma süreleri, çalışma saatleri, tatil günleri, sözleşme ücretleri, prim, sosyal haklar ve sosyal güvenlik gibi haklarının tüzükle belirlenmesi gerekirken, Bakanlığın çıkardığı “Yönerge Hükümleri” esas alınıyor. Bu yönergelerin Danıştay tarafından iptal edildiğini belirten Demirkaya, buna rağmen Genel Müdürlüğün tüzük konusunda bir çalışma üretmediğini dile getirdi.

DT’nin son olarak 2010 yılının mart ayında İdari Sözleşme’ye aykırı olarak Hizmet Sözleşmesi ile hazırlanmış bir tüzük taslak hazırladığını söyleyen Demirkaya, söz konusu taslağın da Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca hazırlandığına dikkat çekti.

Demirkaya, “Bu taslak, yetkili sendika ve meslek kuruluşları ile bir arada çalışma sözünü geri çekme yönünde bir gösterge olduğu gibi, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünde Sanat ve Sahne uygulatıcıları pozisyonunda çalışan personelin kazanılmış haklarının ihlali konusunda da bir çözüm getirememiştir” dedi.

‘BU DURUM ANAYASAL HAK İHLALİDİR’

Hazırlanan taslağın temel sendikal hakları tanımadığını belirterek, “Ağır, temel anayasal hak ihlallerine” neden olduğunun altını çizen Demirkaya, “Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Kuruluş Kanunu’nda yer alan, özel yasası, tüzüğü ve ilgili yönetmeliklerini çıkarmayarak, özerk idari yapısının Bakanlığın vesayeti altına girmesine neden olmaktadır” dedi.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Devlet Tiyatrolarının kapatılmasına kadar varan tehditlerde bulunduğunu savunan Demirkaya, 41 yıldır çıkarılmayan tüzüğün acilen çıkarılmasını istedi.

TOMEB: ‘DT TÜZÜĞÜ ÖNEMSEMELİ’

TOMEB Başkanı Erhan Gökgücü, Türkiye’de tiyatro sanatının düzeyinin yükseltilmesi gerektiğini belirterek, ülkede barışın sağlanması için de tiyatro sanatına gereksinim olduğunu söyledi. DT’nin hükümet tarafından yapısal bir dönüşüm için hazırlandığını ifade eden Gökgücü, DT’nin bu tehlikelere karşı, kendi bağımsız tüzüğünü çıkarması gerektiğini kaydetti. Gökgücü, DT’nin kendi tüzüğü ile saldırılara ve baskılara karşı daha güçlü olacağının altını çizdi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Basri Vardar değil sistem suçlu

SONRAKİ HABER

Granito Girarto işçileri maaş ve tazminatlarını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa