Silahlar susmalı, barışın dili konuşmalı

Silahlar susmalı, barışın dili konuşmalı

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde yaşanan çatışmanın ardından geliştirilen linç kültürüne karşı Adana demokrasi güçleri yaptığı açıklamada, yeni ölümlerin olmaması için AKP’ye savaşı tırmandıran, yeni ölümlerin yolunu açan politikalardan uzaklaşması çağrısı yapıldı.

İnönü Parkı’nda bir araya gelen İHD, Adana Barış Meclisi, DİSK, KESK, TMMOB, ATO, Halkevleri, Tuncelililer Derneği, PSAKSD, Alevi Kültür Dernekleri, Tuhay-Der, MKM, TZP, BDP, EMEP, EDP, ÖDP, ESP, SYK, ÇHD üye ve yöneticilerinin katıldığı açıklamada konuşan Güven Boğa, AKP’nin çözüm politikasının olmadığını söyledi. AKP’nin her geçen gün ortamı geren açıklamalar yaptığına dikkat çeken Boğa, bu açıklamalar sonrasında Kürt halkına dönük saldırıların başladığını ifade etti.

KÜRTLERE KARŞI TEK SES OLDULAR

Kürt sorununun çözümü için toplanmayan Meclisin yeni saldırı dalgası için toplandığının altını çizen Boğa, AKP, CHP, MHP ve basının Kürtlere karşı tek ses olduğunu belirtti. Silvan’da 20 Türk ve Kürt gencinin ölümüne neden olanların çözümsüzlükte ve şiddette ısrar edenler olduğunu vurgulayan Boğa, Silvan’da yaşanan çatışma ile ilgili şaibelerin aydınlatılması gerektiğini ifade etti. Son dönemde BDP il binalarına yönelik saldırıların arttığını söyleyen Boğa, BDP il binasına da gerici bir güruhun saldırı girişiminde bulunduğunu dile getirdi. Demokratik eylemlere çok sert müdahale eden güvenlik güçlerinin gerici odaklara karşı toleranslı davrandığının altını çizen Boğa,  İstanbul Caz festivalinde Aynur Doğan’a ve Kürt sorununda çözümün adresi olan Evrensel gazetesine de gerici odaklar tarafından saldırı ve tehditler olduğunu hatırlattı. Evrensel gazetesine TİT tarafından ikinci kez tehdit mektubu gönderildiğini vurgulayan Boğa, emek, barış ve özgürlük mücadelesi olan özgür basına yönelik saldırılara karşı demokrasi güçlerinin bir arada olması gerektiğini ifade etti. Yeni ölümlerin olmaması için AKP Hükümetini savaş politikalarından uzaklaşmaya çağıran Boğa, demokratik siyasetin yolunun açılmasını ve askeri çözümlerden vazgeçilmesini istediklerini söyledi. Boğa tüm halk kesimlerini çözüm için birlikte mücadeleye çağırdı.  (Adana/EVRENSEL)

www.evrensel.net