Somali ‘resmen’ aç

Somali ‘resmen’ aç

Birleşmiş Milletler (BM), son 50 yılın en ağır kuraklığına maruz kalan Somali’nin bazı bölgelerinde ‘açlık salgını’ yaşandığını ilan etmeye hazırlanıyor. Örgüt, yardım çabalarına karşın ülkedeki insani durumun hızla kötüleştiğini açıkladı.BM’nin en az iki bölgede, çatışmala

BM’nin en az iki bölgede, çatışmaların, kuraklığın ve yoksulluğun hüküm sürdüğü Bakool ve Aşağı Shabele’de açlık salgını ilan edeceği bildirildi.

Afrika’nın doğusundaki kuraklık en az 10 milyon kişiyi etkilemiş durumda. Çaresiz durumdaki on binlerce Somalili, komşu ülkeler Kenya ve Etiyopya’ya kaçmaya çalışıyor.

Çocukların yüzde 30’unun yetersiz beslenmesi ve günde her 10 bin çocuktan dördünün hayatını kaybetmesi açlık salgını ilanı için yeterli.

YÜZ BİNLERCE KİŞİ ÖLEBİLİR

Bölgede son olarak 19 yıl önce kıtlık ilan edilmişti. 1992 yılındaki iç savaşta yaşanan açlık salgınında 200 bin kişi ölmüştü ancak bu sefer çok daha fazla ölüm söz konusu olabilir.

Kuraklığın daha önceki yıllara oranlara bu kadar sert geçmesinin en önemli nedeni çiftlik hayvanlarının ölümü. Somali halkının çoğu göçebe ve hayvancılık yapıyor.

GÜVENLİK GARANTİSİ İSTENDİ

Öte yandan, BM ve ABD yardım örgütlerinin çalışanlarını gönderebilmek için Somali’deki silahlı gruplardan daha fazla güvenlik garantisi istediklerini açıkladı.

Somali’nin güneyi ve iç kesimlerini kontrol altında tutan El Kaide bağlantılı El Şebab örgütü, 2009 yılında yabancı yardım gruplarının bölgeye girişine yasak getirmişti. Örgütün bu yasağı hafiflettiği bildiriliyor. (DIŞ HABERLER)


BM – EL KAİDE İŞBİRLİĞİ

BM’nin Somalİ’ye gönderdiği yardımlar, ülkenin en güçlü gruplarından biri olan İslami El Şebab aracılığıyla ulaştırılıyor. Somali’deki Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinatörü Mark Bowden, yaptığı açıklamada yardımın El-Şabab’ın kuraklık için oluşturduğu komiteler aracılığıyla verildiğini ve bunun insani yardım ilkelerine uyulduğu sürece yapılabileceğini söyledi. Somali’ye yardım operasyonlarının artmasının hayati önem taşıyan çok ciddi bir durum olduğunu da dile getire Bowden, işbirliğini şu sözlerle açıkladı: “Anladığım kadarıyla Shabab, kuraklık komiteleri aracılığıyla nüfusun savunmasız gruplarına yardım dağıtımını yapıyorlar. Böylece ilgi çekiyorlar ve hızlı bir şekilde karşılık görüyorlar. Bu tabi ki bizim yaptığımız, insani yardım ilkeleri altında bu alanlarla yürütülen ve politik ilişki olmadan, ihtiyaç üzerine kurulu işi tanımak açısından önemli”

El Şebab’ın El Kaide ile bağlantılı olduğu biliniyor. Ancak bu durum, BM’nin işbirliğini etkilemiş değil. İşbirliğinin sadece insani yardımla ilgili olduğunu vurgulayan Bowden, “herhangi bir politik çağrışımdan bağımsız gerçekleştiği sürece bunun devam edebileceğini” de sözlerine ekledi. Somali’nin merkezinde ve güneyinde geniş bir bölgeyi kontrol altında bulunduran El-Şabab, iki yıl önce kendi bölgelerinde yabancı yardım kuruluşlarına İslam karşıtı oldukları iddiasıyla yasak koyan El Şabab, yardım faaliyetlerinin önünü açtı.

www.evrensel.net