11 Ocak 2015 12:50

Kadir İnanır: Barışın öncüsü olacağım

Batman Belediyesi tarafından düzenlenen, '5'inci Yılmaz Güney Kürt Film Festivali'ne katılan sinema sanatçısı Kadir İnanır, 'Barış için halkların kardeşliğine inanan, şartlar ne olursa olsun barışa inanan bir yüreğe sahibim. Çözüm süreci ile barışın öncüsü olacağım' dedi.

Paylaş

Batman Belediyesi tarafından düzenlenen, '5'inci Yılmaz Güney Kürt Film Festivali'ne katılan sinema sanatçısı Kadir İnanır, "Barış için halkların kardeşliğine inanan, şartlar ne olursa olsun barışa inanan bir yüreğe sahibim. Çözüm süreci ile barışın öncüsü olacağım" dedi.

Batman Yılmaz Güney sinemasında devam eden, festival kapsamında, kalabalık bir sinemaseverle birlikte 'Katırcılar' filmini izleyen Kadir İnanır başrol oynadığı filmin öyküsünü anlattı. 1987 yılında yönetmenliğini Şerif Gönen'in yaptığı filmde, bölgede katırlarla kaçakçılık yapan yöre insanın hayatını anlattıklarını belirten İnanır, 1972 yılında 'Azap' filminin çekimi için Hasankeyf'e geldiğini, o günden beri yöreye gelmediğini kaydetti. Katırcılar filminin Roboskî (Uludere Ortasu) ve Kobanê'yi anımsattığını kaydeden Kadir İnanır şöyle konuştu:

"Bu ülkede bir daha böyle bir film çekilmeyecek. Katırcılar, Türk sineması tarihine altın harflerle geçecek en büyük filmlerindendir. Bu film bir anlamda Roboskî ve Kobanê'nin öyküsüdür. Katırcılar filminde, bölgede katırla kaçakçılık yapan insanların hayatını anlatmıştık dediğimde Uludere ve Roboskî'yi hatırladınız. Orada hayatını kaybedenler, çocuk yaşta öldüler. Onun için bu filmin tarihi bir önemi var."

BARIŞ İÇİN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ

Aynı zamanda Akil İnsanlar heyeti üyesi olan Kadir İnanır, çözüm süreci ile barışın öncüsü olmaya devam edeceğini kaydederek şunları söyledi:

"Bu bölgede çok film çektim. Katırcılar filminde oynayanlardan biriyle gelmek isterdim. Çok sevdiğim 'Katırcılar' filminin festivalde yer alması beni oldukça mutlu etti. Barış için halkların kardeşliğine inanan, şartlar ne olursa olsun barışa sonsuz inanan bir yüreğe sahibim."

Katırcılar filmini eşi Jülide Kural ile birlikte izleyen İnanır'ı sinemaseverler, alkışladı ve 'İnanır Meclis'e' ve 'Bijî Kobanê' sloganları atıldı. Batman Belediye Başkan vekili Gülistan Akel, programının bitiminde Kadir İnanır'a plaket verdi.

'AKTİF SİYASETİ DÜŞÜNMÜYORUM'

Siyasete gireceği iddialarına da açıklık getiren Kadir İnanır parlamentoda çalışmayı düşünmediğini belirterek şöyle devam etti:

"Başka partilerden de çok teklif aldım. Aktif siyaset yapmak isteseydim, beş dönemdir vekillik yapardım. Yıllarca parlamentoya girmek için çalışmalar yapanlara saygı duyuyorum. Hiç böyle bir şey düşünmedim. Şimdi de emek vermiş insanların emeğinin üzerine gidip 'ben böyle bir şeye talibim' diyemem. Ayrıca benim karakterime de böyle bir şey yakışmaz. Hem istemiyorum, hem de böyle bir durum var. Onun için parlamentoda çalışmayı düşünmüyorum. Başka partilerden de çok teklif geldi. Milletvekilliği işim değil." (Batman/DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Paris'te 1,5 milyon kişi katliamı lanetledi

SONRAKİ HABER

SMO milislerine maaş iddiası Meclis gündemine taşındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa