20 Temmuz 2011 08:25

Güneşe dikkat

Uzmanlar sağlık sorunlarını da beraberinde getiren yoğun sıcaklara karşı uyardı.Uzman Doktor Meltem Özer, sıcaklardan dolayı ciltlerde mantar, pişik, güneş lekeleri, isilik gibi rahatsızlıkların olabileceğini, buna bağlı olarak vücudun korunması gerektiğini vurguladı. Özer, yaşlıların, bebeklerin, kalp ve tansiyon hastalarının, kiloluların ve

Güneşe dikkat

Paylaş

Uzmanlar sağlık sorunlarını da beraberinde getiren yoğun sıcaklara karşı uyardı.

Uzman Doktor Meltem Özer, sıcaklardan dolayı ciltlerde mantar, pişik, güneş lekeleri, isilik gibi rahatsızlıkların olabileceğini, buna bağlı olarak vücudun korunması gerektiğini vurguladı. Özer, yaşlıların, bebeklerin, kalp ve tansiyon hastalarının, kiloluların ve hamilelerin ise risk gruplarını oluşturdukları belirterek uyarılarda bulundu.

Dermatolog Özer, ultraviyole (mor ötesi) ışınlarının gölge yerlerde de zarar verebileceğinden dolayı günün belirli saatlerinde mecbur kalmadıkça dışarıya çıkılmamasını ifade etti. Deride depolanan güneş ışınlarının, ciltte güneş yanıkları, kızarıklık ve ödem gibi rahatsızlıkların oluşturabileceğini belirten Özer, bu gibi rahatsızlıklara karşı, vücudu olabildiğince örten bol açık renkli ve pamuklu giysilerin tercih edilmesini, şapka takılmasını, vücuda koruyucu güneş kremlerinin sürülmesini kaydetti. Özer ayrıca, ultraviyole ışınlarının gözlerde katarakta ve daha başka hastalıklara neden olabileceğinin altını çizdi. Günün sıcak zamanlarında spor yapılmasının kalp krizini tetiklediği belirten Özer, yorucu ve ağır işlerden kaçınmaya dikkat edilmesini ifade etti.

Özer beslenme konusunda da yağlı besinleri, kızartmaları, şerbetli tatlıları ve şekerli içecekleri tüketmemeye, bunların yerine daha hafif yiyecekleri, hafif sütlü ve meyveli tatlıları ve dondurmaları tercih edilebileceğini belirterek, aşırı sıvı kaybına karşı günde en az 2 litre su içilmesini önerdi. (ANKA)

ÖNCEKİ HABER

Üç yıllık direniş sonuç verdi

SONRAKİ HABER

Lise öğrencisi, okul harçlığı için çalışmaya giderken kazada öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa