09 Ocak 2015 14:56

Metin olmadan Charlie olunur mu?

Polisler tarafından öldürülüşünün 19. yıl dönümünde Metin'in mezarı başında yapılan anma bugün yayınlanan bazı gazetelerde 'haber' olamadı.

Metin olmadan Charlie olunur mu?

Paylaş

Fransa'da 12 kişinin hayatını kaybettiği Charlie Hebdo saldırısı sonrasında Türkiye'de ve dünyanın birçok ülkesinde gazeteciler “Je suis Charlie (Ben Charlie'yim)” yazan dövizler taşıdılar. Birçok yerde yapılan eylemlerde, Charlie Hebdo dergisine yönelik saldırıda hayatını kaybeden 10 gazetecinin ifade özgürlüğü mücadelesine sahip çıkılacağı vurgulandı.

Dün, gazetecilik ve ifade özgürlüğü açısından önemli bir olay daha vardı. 8 Ocak, Evrensel Muhabiri Metin Göktepe'nin bir haberi izelemek isterken polisler tarafından öldürülüşünün 19. yıl dönümüydü. Metin'in mezarı başında yapılan anmada da “Je suis Charlie” dövizleri taşınıyordu. Ancak bu olay, bugün yayınlanan bazı gazetelerde haber olamadı.

YANDAŞLARI HIZLICA GEÇELİM...
Yenişafak, Star, Sabah, Akşam, Habertürk gibi yandaş basın açısından Metin'in ölüm yıldönümünün “haber değeri taşımadığı” malum. Bu gazetelerin gündeminde temel olarak, “Fransa'da tehlike altında olan Müslümanlar” vardı. Her ne kadar bir mizah dergisine yapılan saldırıda 1'i müslüman polis, 12 kişi öldürülmüş olsa da söz konusu gazetelere göre, hedefte Müslümanlar vardı. Bu gazeteler açısından Metin'in katledilmesi de “Hedefteki polisin kendini koruması” olayıydı galiba.

'YENİ ÖZGÜR MEDYA' DA METİN OLAMADI
Zaman Gazetesi ve Samanyolu Televizyonu'na yapılan polis operasyonu ve gözaltına alınan gazetecilerin ardından kendini “özgür medya” olarak ilan eden gazeteler de Metin olamayanlar arasında yer aldı. “Özgür medyaya operasyon” sloganını vinyet haline getiren Zaman ve Bugün gazeteleri, Türkiye'de basın özgürlüğü alanında sembol isimlerden biri haline gelmiş olan Metin Göktepe'nin ölüm yıldönümü anmasına sayfalarında tek satır yer vermediler.

'KALEM SUSMAZ' MANŞETİ ATAN HÜRRİYET DE SUSTU
Manşetini Charlie Hebdo saldırısını protesto eylemlerine ayıran ve 'Kalem susmaz' diyen Hürrriyet gazetesi de sayfalarında Metin Göktepe anmasına yer vermedi. Metin anmasına yer vermeyen diğer bir gazete ise, Sözcü oldu. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Eyfel Kulesi, Charlie Hebdo için karanlığa büründü

SONRAKİ HABER

Kadir İnanır, Diyarbakırlılara seslendi: Geleceğinizi şansa bırakmayın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa