20 Temmuz 2011 07:34

Mimarlardan ısı uyarısı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ÇED Danışma Kurulu, Çankaya Belediyesi tarafından Çukurambar bölgesinde yapılması düşünülen ofis projesinin diğer alışveriş merkezleri gibi kentsel ısıyı arttıracağı uyarısı yaptı.Mimarlar Odası, Çankaya Belediyesi Ofis Projesi Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporunu aç

Mimarlardan ısı uyarısı

Paylaş

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ÇED Danışma Kurulu, Çankaya Belediyesi tarafından Çukurambar bölgesinde yapılması düşünülen ofis projesinin diğer alışveriş merkezleri gibi kentsel ısıyı arttıracağı uyarısı yaptı.

Mimarlar Odası, Çankaya Belediyesi Ofis Projesi Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporunu açıkladı. Raporda Çankaya Belediyesi tarafından hazırlanan ticari alan üzeri iş merkezi projesinin ulaşım, ısı ve enerji performansı yönleriyle incelendi. Raporda “İnceleme konusu ofis yapısının bulunduğu çevreye ve Ankara kentinin gelişimine yapabileceği olumsuz etkinin önüne geçmek adına yeniden değerlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir” denilerek söz konusu projenin çekinceyle karşılandığı ifade edildi.

‘ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ ISIYI ARTTIRIYOR’

Ankara’da uydu verileriyle elde edilen bilgilerle iki ana ısı adası oluştuğunun belirtildiği raporda, bu adaların Real ve Ankamall alışveriş merkezleri olduğu ifade edildi. Raporda alışveriş merkezlerinin ısı adası oluşturmasının sebebinin çatılarındaki kaplamalar ve otoparkların yoğunluğu olduğu vurgulanarak yeni yapılacak alışveriş merkezlerinde kentin ısısını artıran uygulamalardan vazgeçilmesi gerektiğinin altı çizildi. Isı artışlarının ölümlere neden olduğunun belirtildiği raporda, Paris kentinde 2003 yılında meydana gelen 100 bin civarındaki ölümün kentsel ısı artışından kaynaklandığı vurgulandı. Kentlerde meydana gelen yüzde 1’lik ısı artışını soğutabilmek için yüzde 3-4 oranında daha fazla enerji harcanması gerektiğine dikkat çekilen raporda, Çankaya Ofis Projesinin hayata geçirilmesinde bu ısı artışlarının gözetilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Raporda, “günümüzde giderek yaygınlaşmakta olan bu tür yapıların hangi bütüncül ve toplumsal kararlar göz önüne alınarak gerçekleştirildiği sorgulanmalıdır” denildi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

PKK'li sanıp öldürdüler

SONRAKİ HABER

Yol yapımı için kurulan tesisten, piyasaya mıcır mı satılıyor?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa