Hepimiz Metin’iz hepimiz Charlie’yiz

‘Mutlaka ben izlemeliyim’ diyerek gittiği haberde polisler tarafından dövülerek katledilen gazetemiz Muhabiri Metin Göktepe, ölümünün 19. yılında karanfillerle anıldı.

‘Mutlaka ben izlemeliyim’ diyerek gittiği haberde polisler tarafından dövülerek katledilen gazetemiz Muhabiri Metin Göktepe, ölümünün 19. yılında karanfillerle anıldı.

Meslektaşları, arkadaşları, insan hakları savunucuları,  Göktepe’nin mezarı başında Metin Göktepe haberciliğine bugün daha fazla ihtiyaç olduğunu anlatırken, Paris’te Charlie Hebdo mizah dergisine düzenlenen saldırının da takipçisi olacaklarını söylediler. Anmaya katılanlar “Hepimiz Metin’iz hepimiz Charlie’yiz” sloganları attı.

Metin Göktepe’nin mezarı her yıl olduğu gibi yine karanfillerle donatıldı. Etrafına da gazetemiz Evrensel yerleştirildi. Yoğun kar yağışına rağmen, Metin’in arkadaşları, yoldaşları, meslektaşları o kalemin hiç kırılmadığını göstermek için yine mezar başındaydı. Fadime Ana ilerlemiş yaşına ve hasta olmasına rağmen 19 yıldır olduğu gibi yine oğlunun ve oğlunun arkadaşlarının yanındaydı. Göktepe, “Hepiniz benim için birer Metinsiniz” diye seslendi.

CHARLİE HEBDO DAVASININ TAKİPÇİSİYİZ

İlk sözü Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat aldı. Polat konuşmasına Charlie Hebdo mizah dergisine yapılan saldırı ile başladı. Paris’te  yapılan saldırının Metin’e yapılan saldırıyla benzerliklerine işaret eden Fatih Polat, “Charlie Hebdo’da katledilenler bizim meslektaşlarımız. Basının farklı bölümlerinde iş yapıyoruz. Biz görüntüleri haberleştiriyoruz, onlar mizah yapıyor. Charlie Hebdo’da katledilenlerin davalarının biz de Türkiye’deki takipçileri olacağız” dedi. 3 ay önce katledilen Azadiya Welad ve Özgür Gündem gazetesi dağıtımcısı Kadri Bağdu’nun katillerinin hâlâ bulunmadığını, bu cinayetin 90’lı yıllarda yaşanan faili meçhulleri anımsattığını belirten Polat, emniyetin de cinayetin üzerine gitmediğine dair işaretler olduğunu aktardı. Dink cinayetini de anımsatan Polat,  “O dönem Trabzon Emniyetinde amir olan Ercan Demir Cizre’ye atandı. Bu atamanın ardından 14 yaşındaki Ümit Kurt Cizre’de öldürüldü. Bu ilişki dikkat çekici” dedi. Fatih Polat, “Ocak ayı katliam ayı; Göktepe, Hrant Dink, Uğur Mumcu ve ardından Abdi İpekçi... Hepsini saygıyla anıyorum” ifadelerini kullandı.

METİN GÖKTEPE ANMASINDAN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN...

‘HEPİNİZ BİRER METİNSİNİZ’

Metin’in annesi Fadime Göktepe yoğun kar yağışına da hasta olmasına da aldırmadı. Oğlunun katledildiği günün yıl dönümünde taşıdığı onca yüke rağmen dimdik ayakta mezar başındaydı. Yine dilinden düşürmediği o sözü sarf etti: Hepiniz birer Metinsiniz...

AYNI ZİHNİYET KATLETTİ

Metin Göktepe’nin arkadaşı, Gazeteci Ahmet Şık, 19 yıl önce Metin Göktepe’yi katledenlerle, Kürt gazetecileri katledenlerin, Uğur Mumcu’yu, Hrant Dink’i katleden zihniyet ile Paris’teki saldırıyı gerçekleştirenlerin arasında bir fark olmadığını belirtti. Ahmet Şık şöyle konuştu: “Biz bugün burada ‘hepimiz Metin’iz’ derken, dünyanın birçok yerinde ‘hepimiz Charlie’yiz’ diye slogan yükseliyor. Kendini ifade özgürlüğünün ve demokrasinin yanında hisseden herkes bugün bu sloganı atıyor. Yıllardır söyledik, söylemeye de devam edeceğiz: Bizim önümüzdeki seçenekler belli, “Ya kötülerle kötü bir hayat sürüp, kötülüğün zulmüne ortak olacaksınız. Ya iyilerle herkesin iyiliği için mücadele edeceksiniz. Ya, Metin olacaksınız, ya da bu hırsızlığı, zulmü ortaya çıkmış iktidarın, soygununa ve zulmüne ortak olarak, soluk alıp veren leşler olacaksınız. Bizim tercihimiz bellidir. Hayal ettiğimiz o sistem mutlaka bir gün gelecek ve katillerden hesap sorulacak” dedi.

KATLİAMLARA TANIK OLUYORUZ

Türkiye Gazeteciler Sendikası Yöneticisi Sedat Yılmaz ise şöyle konuştu: “Metin kararlı duruşuyla bize nerede durulması gerektiğini öğretmişti. Bugün de aynı şekilde, Türkiye medyasının içinde bulunduğu durumu hep beraber görüyoruz. Bugün de Metin’in mirasçıları nasıl bir objektiften dünyaya baktığını gösteriyor. Metin’i katleden zihniyet bundan üç ay evvel Kadri Bağdu’yu katletti. Bugün de Fransa’da Charlie Hebdo’ya yapılan katliama tanıklık ediyoruz.”

BERKİN ELVAN’IN ANNESİ DE ORADAYDI

15 yaşında küçücük bir çocuk, Gezi direnişi sırasında polisler tarafından başına gaz bombası atılarak katledilmişti Berkin Elvan... Geçtiğimiz gün 16’sına bastı... Fadime ana gibi soğuğa aldırış etmedi Berkin’in annesi Gülsüm Elvan.  Sesi titreyerek konuştu. Ümit Kurt’u hatırlattı konuşmasında “Gazeteciler hâlâ katlediliyor. Çocuklar öldürülüyor. Bundan daha iki gün önce bir çocuk daha öldürüldü” dedi.  

ORTAK MÜCADELE ZEMİNİ ŞART

Metin Göktepe aynı zamanda Emek Partisi’nin de üyesiydi. Partinin Genel Başkanı Selma Gürkan sözü aldı. Paris’te Charlie Hebdo’ya yapılan saldırıyı kınayarak başladı konuşmasına, “Biliyoruz ki bu saldırıyı gerçekleştirenleri, aynı zamanda dünyayı paylaşma derdinde olanların politikaları besleyip büyüttü. Biliyoruz ki bu politikalar,  mezhepçiliği çatışmaları kışkırtmakta, inanç farklılıklarının bir arada yaşamasını zorlaştırmakta, çatışmaları derinleştirmektedir. Bu nedenle hepimiz Charlie Hebdo çalışanlarını saygıyla anıyoruz” dedi.  19 yıldır basının baskı altında olduğunu ifade eden Selma Gürkan, basın ve demokrasi üzerindeki tahakkümden kurtulmak için ortak mücadele zemini hazırlamak zorunda olduklarını söyledi, Gürkan, emek güçlerine düşen görevin yanı sıra gazetecilerin de üzerine görevler düştüğünü belirtti.

Rahatsızlığı nedeniyle anmaya katılamayan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkanı Turgay Olcayto da bir mesaj gönderdi. Olcayto’nun mesajının bir bölümü şöyle:  “ ... Sevgili Metin, iktidar kurumlarının baskılarından bunalan, her geçen gün sansür, oto sansür, düşünceyi ifade özgürlüğünün önüne konulan engellerle güç yitiren mesleğimiz için umarım gelecek yıl sana daha iç açıcı haberler verebilirim. Gençtiniz ama dayanışmayı, mücadele için birlik olmayı sizlerden öğrendi çoğumuz. Barışı, kardeşliğin, özgür bağlantısız gazeteciliğin içinde yeşereceği daha yaşanası bir Türkiye için mücadelemiz sürüyor, sürecek. Bundan emin ol kardeşim. Işıklar içinde uyu.”

FERHAT TUNÇ TÜRKÜ SÖYLEDİ, FADİME ANAYLA GÜLSÜM ELVAN SOHBET ETTİ

Anmada Sanatçı Ferhat Tunç, Fadime Ana için Metin Göktepe türküsü söyledi. Tunç’un ağıt yakması ile duygu dolu anlar yaşandı.  Anmaya katılanlar konuşmaların ardından ellerindeki karanfilleri mezara bıraktı sonra da Fadime anayla, Güilsüm Elvan sohbet etti.

KİMLER KATILDI?

Anmaya Metin’in arkadaşları yoldaşları ve meslektaşlarının yanı sıra , Gazeteci Ahmet Şık, Posta Gazetesi Yayın Koordinatörü Elif Yılmaz, BirGün Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aydın, TGS Genel Merkez Yöneticileri, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, HDP Milletvekili Levent Tüzel HDP İl Eş Başkanı Ayşe Erdem, Canan Kaftancıoğlu, Gülsüm Elvan, Direnişteki Ülker işçileri, Kumport Liman işçileri Sanatçı Ferhat Tunç, Toplumsal Bellek Platformundan Canan Kaftancıoğlu katıldı.

METİN GÖKTEPE ANISINA İNTERAKTİF SAYFA: BU YÜREK SUSMAYACAK

 

 

MESLEKTAŞLARI METİN'İ YAZDI

Son Düzenlenme Tarihi: 09 Ocak 2015 09:28
www.evrensel.net

3 yorum yapılmış

 1. Deniz Yilmaz 3yıl önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Degerli Evrensel okuyuculari ve cok sevgili dostlar, Metin ve onun gibi cok degerli insanimizi katletti bu kana doymaz
  canavarlar. Ama birseyi hic ama hic unutamadim; It suratli orhan tasanlar alcagi, Metini aldiklari zaman " ben bunu bu gece
  öldürürüm sabaha devrim sehidi olur" demisti, ardindan mükafat olarak Bursaya vali yptilar. Dogru düsünen dogru hareket
  eden insanlar olarak bizler umarim bundan bir nebze olsun ders cikarip ona göre adim atmaya calisiriz. Basta Metinin
  ailesine sonrada bu ugurda düsenlerin ardinda kalanlara sabir ve dirayet derim, alacak cok dersimiz var DOSTLAR.
  Saygilar ve basarilar.

 2. mustafa mutlu 3yıl önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

  Metin yoldaş ölümsüzdür! Kahrolsun faşist diktatörlük!

 3. mustafa mutlu 3yıl önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

  Metin yoldaş ölümsüzdür! Kahrolsun faşist diktatörlük!

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.