19 Temmuz 2011 11:31

Nükleere mecbur değiliz

Greenpeace’den yapılan açıklamaya göre yenilenebilir enerjiler 2010 yılında dünyada enerji tüketiminin yüzde 16’sını karşılayarak, nükleer santrallerin sağladığı enerjinin beş katına ulaştı.Greenpeace Akdeniz’den yapılan açıklamada şöyle denildi: Yenilenebilir enerjilerin 2010’daki durumuna ilişkin Yeni

Nükleere mecbur değiliz

Paylaş

Greenpeace Akdeniz’den yapılan açıklamada şöyle denildi: Yenilenebilir enerjilerin 2010’daki durumuna ilişkin Yenilenebilir Enerji Ağı Raporu (REN21) yayımlandı. Rapora göre 2010’da yenilenebilir enerjiler dünyanın birincil enerji (elektrik, ısı ve ulaşım) tüketiminin yüzde16’sını karşıladı. Bu rakam, dünyada nükleer santrallerin sağladığı enerjinin 5 katından fazla.

‘TÜRKİYE SEÇİMİNİ YAPMALI’

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan, konuyla ilgili olarak, “Fukuşima felaketinden sonra, dünyada ülkeler teker teker nükleer enerjiden vazgeçerken, liderliği artık yenilenebilir enerjilere yatırım yapan ülkeler kapmaya başladı. REN21’in sonuçları, enerji ihtiyacımızı ekonomik olarak da yenilenebilir enerjilerden sağlamanın mümkün olduğunu açıkça gösteriyor. Bu hem dünya ekonomisi, hem de iklim için çok iyi bir haber. Türkiye Hükümeti de seçimini yapmalı. Nükleere yatırım yapıp 20. yy’da mı kalacak, yoksa yenilenebilir enerjilerle geleceği mi yakalayacak” dedi.

REN21 raporu, yenilenebilir enerji yatırımlarının geçtiğimiz yılda üçte bir oranında yükseliş kaydederek, 2004’e göre beş kat arttığını ve 211 milyar dolara çıktığını gösteriyor. Dünyanın en fazla karbon salınımına neden olan ilk iki ülkesi ABD ve Çin, REN21 raporuna göre ilginç bir şekilde yenilenebilir enerji sistemleri sektöründe de lider konumda bulunuyor.
Türkiye ise yenilenebilir enerjiler konusundaki potansiyelinin yüzde 1’inden azını kullanıyor ve AKP Hükümeti nükleer enerji konusundaki ısrarını sürdürüyor. (DIŞ HABERLER)


HANGİ ÜLKELER VAZGEÇTİ

- Japonya 14 yeni reaktörün inşaatını iptal etti.
- İsviçre 3 yeni nükleer reaktör planını iptal etti ve 2034 yılına kadar nükleer santrallerini kapatacağını açıkladı.
- Almanya hükümeti 7 santrali kapattı 2022 yılı sonuna kadar nükleer enerjiden tümüyle vazgeçilmesi konusunda karar alındı.
- Çin hükümeti nükleer santral planlarını
askıya aldı.
- İtalya’da nükleer santral kurulması konusu referanduma taşındı ve halkın yüzde 95’e yakınının nükleere hayır demesi üzerine planlar rafa kaldırıldı.
- Avrupa’da nükleer santrallere dayanıklılık testi uygulanıyor.
- Kuveyt Başbakan Yardımcısı Dr. Mohammad Al-Sabah elektrik üretmek amacıyla nükleer güce ve nükleer teknolojiye sahip olma isteklerinden vazgeçtiklerini açıkladı.
- Nükleer imparatoru Fransa’nın Enerji Bakanı Eric Besson ilk kez nükleer enerjiyi tamamen devreden çıkartmayı gündeme getirdi.

ÖNCEKİ HABER

Evrensel yarın suç duyurusunda bulunacak

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa