28 Şubat 2011 04:21

Dersim’de hayvancılık bitme noktasında

 BİR dönem nüfusunun hemen hemen tamamının hayvancılık ve tarımla geçimini sağladığı Dersim’ de son on yılda büyük bir gerileme yaşanıyor. AKP’nin iktidarıyla birlikte hayvancılıkta yaşanan bu gerileme Dersim merkezde gerçekleşen Damızlık Koyun Keçi Birliğinin 1.Kongresinde ilde hayvancılığın içinde b

Dersim’de hayvancılık bitme noktasında

Paylaş

 

 
Dersim’de hayvancılıkla uğraşan ailelerin büyük bölümü artık hayvancılığı bırakırken kalanlarda karın tokluğuna küçük aile işletmeciliğiyle kendi geçimleri için hayvancılık yapıyor. 
 
HAYVAN SAYISI  AZALDI
 
Geçtiğimiz günlerde Dersim merkezde Damızlık Koyun Keçi Birliğinin 1.Kongresini gerçekleştirdi. İldeki hayvancılık sorunlarının tartışıldığı kongrede, Dersim’de hayvancılığın bitme noktasına geldi sonucu ortaya çıktı. AKP’nin iktidara geldiği 8 yıl öncesine oranla hayvan sayıları neredeyse 4-5 kat azaldığı belirtilen kongrede AKP’nin yürüttüğü tarım ve hayvancılık politikaları üreticileri tamamen tüccarların ve piyasanın insafına terk ettiği sonucu çıktı. Dersim ilçelerinde hayvan sürücüğüyle geçimini sağlayan ailelerin sayısı da şöyle: Pertek 154 aile, Çemişgezek’te 224, Hozat’ ta 58, Ovacık’ta 43, Mazgirt 12, Pülümür ve Nazimiye’de 9 aile, il merkezin de 9 aile. AKP iktidara gelmeden önce bu ailelerdeki küçükbaş hayvan sayısı 750-800 bin civarındayken bugün bu sayı 117 bine kadar düştü.
Hayvancılığın bitme aşamasına gelmesinde, mera yasakları, bölgede süren çatışmaları ortam ve son dönemde uygulanan ithal et hayvancılığı etkili oluyor. (DersimEVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

83.Oscar ödülleri sahiplerini buldu

SONRAKİ HABER

İsveç’te Sosyal Demokrat-Yeşiller ‘sağcı’ hükümeti kuruluyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa