05 Ocak 2015 22:41

Komisyon üyelerinin hür kararıymış...

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, TBMM Soruşturma Komisyonu'nun 4 eski bakanla ilgili verdiği kararla ilgili olarak, 'Bu karar, Ak Parti'nin değil, Komisyon üyelerinin hür ve bağımsız kararıdır' dedi. Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç ise, 'Olayın politik yönlü olduğunu biliyoruz ve bu şekilde de Ak Parti hükümetinin yıpratılmak istendiğini düşünüyoruz' diye konuştu.

Paylaş

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, soruşturma komisyonunun 4 eski bakanla ilgili verdiği kararı Twitter'deki hesabından değerlendirdi. Akdoğan, komisyona müdahalenin söz konusu olmadığını kaydederek, şu ifadeleri kullandı:


"AK Parti, yargılamadan kaçtı diyenler şunları bilmeli:

1. Soruşturma Komisyonunu kuran ve iddiaların araştırılmasını isteyen AK Parti'dir.

2. Ceza Muhakemeleri usulüne göre hukuki işlem yapan Komisyon adli/hukuki bir fonksiyon görmüştür.

3. Adli yargının takipsizlik kararı neyse Komisyonun verdiği Yüce Divan'a göndermeme kararı da odur.

4. Komisyon, savcı vasfıyla delilleri ve iddiaları incelemiş, hukuki bir karar vermiştir.

5. Bu karar, Ak Parti'nin değil, Komisyon üyelerinin hür ve bağımsız kararıdır. Komisyona hiçbir müdahale mevzubahis olmamıştır.

6. Bazı muhalefet sözcüleri soruşturma sürecini adalet arayışı için değil, AK Parti'yi itibarsızlaştırma için kullanmaya çalışmıştır.

7. Muhalefetin bu süreçte peşin hükümle suçlayıcı ifadelerde bulunması, Komisyon'un iradesine açık saygısızlık olmuştur.

8. Komisyon kararına saygı duymayanların Anayasa Mahkemesi Kararlarına saygı duyması da beklenmez.

9. 'Git aklan' demek, masumiyetini ispat et demektir, bu hukukun en temel ilkesine aykırıdır. Komisyon yargı sürecinin zaten bir parçasıdır.

10. Gerekçeli kararı görmeden hüküm verenlerin ve suçlayıcı ifadelerde bulunanların samimiyetsizliği çok açıktır.

Hukuki değerlendirme yapan Komisyonun kararına rağmen siyasi sebeplerle Yüce Divana gidişi savunanlar adalet arıyor olabilirler mi?"


ARINÇ: HÜKÜMET YIPRATILMAK İSTENİYOR

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında, Başbakanlık Merkez Bina'da toplanan Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi.
Toplantı sonrası konuşan Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

TBMM Soruşturma Komisyonu'nun 4 eski bakanla ilgili verdiği kararı değerlendiren Arınç, "Bugünkü karar, ara karardır, henüz gerekçesi yazılmamıştır. Bir bloklaşma maalesef var. Bu bloklaşma, CHP ve MHP'li üyeler tarafından yapılıyor" diye konuştu. Muhalefet partili komisyon üyelerinin konuyla ilgili karar öncesinde görüş bildirdiklerini kaydederek, "Bu adam suçludur' ya da 'bu adam suçsuzdur' diyenler komisyona üye olamazlar" dedi. 
Daha önce de komisyon kararlarının alındığını hatırlatan Arınç, hiçbirinde böyle büyük tartışmaların yaşanmadığını ifade ederek, "Olayın politik yönlü olduğunu biliyoruz ve bu şekilde de Ak Parti hükümetinin yıpratılmak istendiğini düşünüyoruz" dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Tranzon, uzatmada 1 puanı kaptı

SONRAKİ HABER

Meksika’da plastik ve yağ fabrikalarında yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa