Önce bu polisleri araştırın

Önce bu polisleri araştırın

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kadına karşı uygulanan şiddeti araştırması için Devlet Denetleme Kurulunu (DDK) görevlendirdi. AKP Hükümeti döneminde yüzde 1400 artan kadına yönelik şiddetin araştırılması için tek bir günün haberlerine bakmak bile yeterli.İzmir’de kimlik göstermediği için gözalt

İzmir’de kimlik göstermediği için gözaltına alınmak istenen Fevziye Cengiz polisler tarafından dövüldü. Karabağlar’da 16 Temmuz Cumartesi gecesi eşiyle birlikte bir müzikholde eğlenmeye giden kadının hayatı kabusa döndü. Tekstil işçisi 8 yaşında bir kız çocuğu annesi Fevziye Cengiz (37), eşi Murat Cengiz (40) ile birlikte Karabağlar’daki bir müzikhole eğlenmeye gitti. Bu sırada kimlik kontrolü yapan resmi üniformalı ve sivil polisler müzikhole geldi. Genç kadın, kimlik kontrolü yapan polise kimliğinin yanında olmadığını söylerken, eşi kimliği almak için otomobile gitti. Bu sırada polis, diğer kişilerle birlikte genç kadını gözaltına almak istedi. Duruma itiraz eden kadına iddiaya göre polis tokat attı ve ellerine kelepçe vurarak ekip arabasına bindirdi.

TEKME VE YUMRUKLARLA DÖVDÜLER

Polislerin, kendisini Karabağlar Polis Karakoluna götürdüğünü anlatan Fevziye Cengiz, “Dayak karakolda da 10 dakika sürdü. İki polis beni yere fırlatarak tekme ve yumruk attı. Biri de izliyordu. Ben yapmayın dedikçe, ‘Dayak cennetten çıkmadır’ dediler ve vurdular” dedi. Olayın ardından pazar sabahı genç kadın savcılığa giderek, iki polis hakkında suç duyurusunda bulundu. Polislerin eşiyle birlikte eğlenen kadını “konsomatris” olarak suçlaması ve “Polise saldırarak yaraladı” demesi dikkat çekti. (İZMİR)


DDK ŞİDDETİ ARAŞTIRACAK

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kadına karşı uygulanan şiddeti araştırması için Devlet Denetleme Kurulu’nu (DDK) görevlendirdi. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada Gül’ün, “son günlerde sıklıkla gündeme gelen kadın ve çocuklara yönelik şiddet olayları hakkında merkezi ve yerel kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının şiddetle mücadele kapasite ve imkânlarının değerlendirilmesi için DDK’ya konunun tüm yönleriyle araştırması ve incelenmesi” talimatı verdiği belirtildi. DDK, kadın ve çocuklara yönelik şiddetle mücadelede, politika, mevzuat ve kurumsal mekanizmaların etkinliğinin ve uluslararası iyi uygulama örneklerinin araştırmasını yapacak. Kurul ayrıca aile içi ve dışı şiddete maruz kalan ve risk altındaki kadın ve çocukların korunmasına ve güçlendirilmesine yönelik sunulan adli, idari ve diğer hizmetlerin kalitesi ve etkinliğini de araştıracak. Açıklamada DDK’nın konunun tüm yönleriyle birlikte, en geniş biçimde araştıracağı belirtildi. (ANKARA)

www.evrensel.net