19 Temmuz 2011 10:20

Ayçin: Patronlara ve AKP’ye en sert yanıt verilmeli

Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, Ulusal İstihdam Stratejisi’nin sermayenin ihtiyaçlarına uygun şekilde esnek emek piyasası ve ucuz iş gücü ortamı yaratmak olduğunu söyledi.Sermayenin maliyet gerekçesini ileri sürerek ve işsizler ordusunun baskısını kullanarak daha az maliyetle daha çok kâr elde etmek i

Ayçin: Patronlara ve AKP’ye en sert yanıt verilmeli

Paylaş

Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, Ulusal İstihdam Stratejisi’nin sermayenin ihtiyaçlarına uygun şekilde esnek emek piyasası ve ucuz iş gücü ortamı yaratmak olduğunu söyledi.

Sermayenin maliyet gerekçesini ileri sürerek ve işsizler ordusunun baskısını kullanarak daha az maliyetle daha çok kâr elde etmek istediğini dile getiren Ayçin, kıdem tazminatının fona aktarılmasının tartışmasız hak gaspı olduğuna dikkat çekti. Ayçin, “Devletin fonlarla ilgili sicili bozuktur. Deneme süresinin 4 aya çıkarılması, 25 yaş altı insanların acımasız ve insanlık dışı şartlarda sendikasız çalıştırılmaları, sigortasız ve güvencesiz kayıt dışılığı teşvik etmektir. Bu uygulama sendikasız ve kuralsız çalışmayı artıracak, sömürü katmerleşerek yaygınlaşacaktır” diye konuştu.

Şu an Türkiye’de utanç verici seviyede bulunan asgari ücretin, yüksek olduğu iddiasıyla daha aşağılara çekilmesi için yapılacak konuşma ve tartışmaların abesle iştigal olduğunu ifade eden Ayçin, şöyle devam etti: “Avrupa Sosyal Şartının altına imza atan bir devletin, bölgesel farklılıkları kullanarak oradaki insanların, yine aynı devletin istatistikleriyle açıklanan açlık ve yoksulluk sınırının altındaki bir ücreti kendi insanlarına layık görmesi insanlık onuruna ve emeğe saygısızlıktır, çağ dışı saldırıdır.”

İşçi sendikalarının ve konfederasyonların işçilerin haklarına saldıran patronlara ve onların taşeronu AKP’ye en sert yanıtı vermesi gerektiğini dile getiren Ayçin, “Zaman işçilerin ve bağlı oldukları sendikaların baş kaldırma, bedel ödeme zamanıdır” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

ÇAYKUR’dan üreticiye bir darbe daha

SONRAKİ HABER

Yunanistan'da Çipras hükümeti güvenoyu aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa