19 Temmuz 2011 10:13

Suruç soğanı piyasada

Urfa’da ağırlıklı olarak yetiştirilen arpa, buğday, pamuk ve mısırın dışında ekimi yapılan farklı ürünlerde de beklenenden daha fazla verim elde ediliyor. Suruç’ta deneme amaçlı yapılan soğan yetiştiriciliğinden başarılı sonuçlar alındı.GAP’ın sulamaya açılmış alanlarında deneme amaçlı olarak bazı

Suruç soğanı piyasada

Paylaş

Urfa’da ağırlıklı olarak yetiştirilen arpa, buğday, pamuk ve mısırın dışında ekimi yapılan farklı ürünlerde de beklenenden daha fazla verim elde ediliyor. Suruç’ta deneme amaçlı yapılan soğan yetiştiriciliğinden başarılı sonuçlar alındı.

GAP’ın sulamaya açılmış alanlarında deneme amaçlı olarak bazı çiftçiler tarafından ekimi yapılan ürünler, dönüme beklenenden daha fazla verim vermeye başladı. Urfa’nın Suruç İlçesi’ne bağlı Pınarbaşı ve Aligör beldelerinde çiftçi Sabri Kaplan ve Kadir Ada tarafından 50 dönümde ekimi yapılan soğan yetiştiriciliğinden başarılı sonuçlar alındı. Bölgede soğan yetiştiriciliğinin yapılabileceğini çiftçilere göstermek amacıyla soğan yetiştiriciliğine girdiğini söyleyen Sabri Kaplan, “GAP toprakları soğan yetiştiriciliği açısından oldukça elverişlidir. Tarlamdan beklediğimden daha fazla ürün aldım. Tüm çiftçilere öneririm” dedi.

Pınarbaşı köyünde ise iki yıldır soğan yetiştiriciliği yaptığını söyleyen Kadir Ada, “Normal şartlarda dekara 5 ton ürün alınıyor. Ama topraklarımız bereketli olduğu için dekara 7 ton ürün aldım. Çiftçilere soğan yetiştiriciliğini tavsiye ediyorum” dedi. (URFA)

ÖNCEKİ HABER

Özelleştirme emekliliğe zorladı!

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa