19 Temmuz 2011 08:10

İlk duruşmaya adli tıp engeli

Adliye Çalışanı Nejla Yıldız’ın öldürülmesine ilişkin davanın ilk duruşması adli tıp engeline takıldı. Bakırköy Akıl ve Ruh Hastalıkları Hastanesinde olduğu gerekçesiyle sanık Gazi Baltacı duruşmaya katılmadı. Duruşma İstanbul’dan adli tıp raporu gelmediği gerekçesiyle ertelendi. Dava öncesinde ve sonrasında y

İlk duruşmaya adli tıp engeli

Paylaş

Adliye Çalışanı ve Büro Emekçileri Sendikası (BES) İşyeri Temsilcisi Nejla Yıldız, 20 Ekim 2010 tarihinde kızının eski erkek arkadaşı Gazi Baltacı tarafından katledilmişti. Cinayet davası ise BES ve çeşitli kadın örgütlerinin baskısı ile ancak 9 ay sonra açılabildi. Bugün Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ilk duruşma öncesinde Yıldız’ın mesai arkadaşları, KESK, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Ankara Barosu temsilcileri Adliye önünde basın açıklaması yaptı.

‘RAPOR, DAVA AÇILMAMASINA GEREKÇE OLAMAZ’

BES Genel Sekreteri İlknur Bilgen, Adli Tıp Kurumu raporunun mahkemeye gönderilmemesinin aylardır davaya başlanmamasına dayanak olarak gösterilmesini eleştirdi. Bilgen, davanın sendikanın ve kadınların yaptıkları eylemler sonrası adli tıp raporu beklenmeden açıldığına dikkat çekti.

Son 6 ayda 105 kadın cinayeti işlenmesine rağmen AKP hükümetinin kendini sorumlu görmediğini belirten Bilgen, AKP’nin kadın cinayetlerini bireysel bir mesele ve adli bir vaka olarak yansıttığına vurgu yaptı.  

KESK Kadın Sekreteri Canan Çalağan ise günde 5 kadının öldürülmesine kadar varan cinayetlere karşı kadınların sessiz kalmayacaklarını ve davanın takipçisi olacaklarını belirtti.

‘SANIK DURUŞMAYA GELMEDİ’

Duruşmaya Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde yatan Tutuklu Sanık Gazi Baltacı katılmadı.
Duruşmada Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, ÇHD Başkanı Selçuk Kozağaçlı, Ayşe Paşalı cinayeti davasının avukatları Elif Kabadayı Tatar ve Onur Tatar ile İnsan Hakları Derneği avukatlarının da bulunduğu yaklaşık 30 avukat katılarak, kurumları adına müdahillik talebinde bulundu.

Davada, öldürülen Nejla Yıldız’ın annesi Fadime Kurnaz, babası Feyzi Kurnaz, kızı Duygu Yıldız ve oğlu Halil Yıldız da yer aldı. Fadime Kurnaz ve Feyzi Kurnaz, sanık dinlendikten sonra ifade vereceklerini belirttiler. Ailenin avukatları da tanıkların, Sanık Gazi Baltacı’nın ifadesi verildikten sonra dinlenmesini istedi. Mahkeme Başkanı bu talebi kabul etti ve kurumların müdahillik taleplerini değerlendirmeye aldı.

‘CEZAEVİNDE DEĞİL, HASTANEDE’

Dava, Sanık Gazi Baltacı’nın davaya katılmadığı ve adli tıp raporu mahkemeye ulaştırılmadığı için 15 Eylül 2011 gününe ertelendi. Yıldız ailesinin avukatlığını yürüten Emek Partisi (EMEP) Ankara İl Başkanı İlke Işık Sağdıç, dava sonrası açıklamada, sanığın cezaevinde değil, hastanede olduğunu belirterek, bunun başlı başına bir skandal olduğunu kaydetti. Kadın cinayetleri davalarında sanıkların “Aklı melekelerinin yerinde olmadığı” ve Adli Tıp Kurumundan gelecek raporlar gerekçe gösterilerek sürekli ertelenmesinin kabul edilemeyeceğini belirten Sağdıç, “Artık bu ‘Akli melekeleri yerinde değil’ şeklindeki uygulamalara ve Adli Tıp Kurumu zulmüne son verilmesini istiyoruz. Bu yersiz ve aklama mahiyetli bir uygulamadır” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İsrail ordusu Fransız gemisine çıktı

SONRAKİ HABER

5 işçinin yaşamını yitirdiği Mobilyacılar Sitesinde önlem alınmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa