26 Aralık 2014 04:54

ÇED toplantısını gazeteyle örttüler

Çanakkale’de kurulmak istenen altın madeni için yapılan halkın katılım toplantısı, halktan kaçırıldı. Köylüler ve yaşam savunucuları toplantıyı takip etmesin diye, toplantının yapılacağı kahvenin pencereleri gazete kağıdıyla kapatıldı.

Paylaş

Güneş DERMENCİ
Çanakkale

Lapseki’nin Şahinli köyünde Batı Anadolu Madenciliğin planladığı altın-gümüş madeni işletme ve zenginleştirme tesisinin ÇED toplantısına halkın katılımı, şirket tarafından engellendi. Toplantının yapıldığı köy meydanındaki kahvehanenin iki kapısı da maden şirketi çalışanı olduğu iddia edilen kişilerce kapalı tutuldu. Kahvenin pencereleri ise gazete kağıtları ile kapatıldı.

Toplantıya alınmadıklarını, maden çalışanlarından çekindikleri, baskı altında hissettikleri için kahvehanenin önüne dahi yaklaşamadıklarını söyleyen köylü kadınlar; toplantı boyunca cami avlusunda ve evlerinin önünde bekledi.

‘TOPLANTI YASA DIŞIDIR’

Yaklaşık 50 kişilik bir grupla Şahinli köyüne giden Çanakkale Çevre Platformu üyeleri de, toplantıya alınmayanlar arasındaydı. Toplantının yapılış şeklini, katılımın engellenmesini protesto eden Platform üyeleri, kahvehanenin önündeki meydanda basın açıklaması yaptı. Burada konuşan Hicri Nalbant; “ÇED toplantılarına sadece yöre insanları değil, dileyen herkes katılabilir. Ancak burada Çanakkale’den ve çevre köylerden gelen bizler, kapılar tutulduğu için içeri girip toplantıya katılamıyoruz. Bu ÇED toplantısı yasa dışıdır, kesinlikle tanımıyoruz”  dedi.

KÖY SUSUZ KALMIŞTI

Şahinli’de altın-gümüş madeni projesinin bundan 3 yıl önce başlayan sondaj çalışmaları esnasında köyün içme suyu ana damar hattı zarar görmüş, çeşmeden su yerine çamur akmıştı. Çevre köylerin daha önce su doldurmak için geldiği köy, susuz kalmıştı. Köylüler sularının kirlenmesine tepki göstermiş; Çanakkale Belediyesi köye tankerlerle su taşımıştı. ÇED toplantısı yapılan maden işletmesinin kapasitesinin üç yıl öncekinden 700 kat büyük olduğunu ifade eden Ziraat Yüksek Mühendisi Hicri Nalbant, söz konusu projenin hayata geçmesi halinde köyü ve Çanakkale’yi bekleyen ekolojik tehditlere karşı uyardı.

‘KÖYLÜLERLE ÇEVRECİLER KARŞI KARŞIYA GELMEDİ’

Halkın alınmadığı ÇED toplantısının ardından bazı yerel ve ulusal basında; “Çevreciler ve köylüler karşı karşıya geldi” haber başlığı altında; köylülerin çevrecileri protesto ettiği, toplantı boyunca tepki gösterdiği ve bunun üzerinde platform üyelerinin köyü sessizce terk ettiği haberleri yer aldı. Çanakkale Çevre Platformuyla birlikte ÇED toplantısı için köye gözlemci olarak gelen Çanakkale Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu, bir basın açıklaması yayımlayarak çıkan haberleri yalanladı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Şahinli Köyü’nde hiçbir gerginlik yaşanmamış, aksine halk toplantıya alınmamıştır. Haberde ifade edilen köylülerin çevrecileri kahvehanenin pencerelerini gazete ile kapatarak protesto ettiği, köy halkının çevrecileri İsrail yanlısı olmakla suçladığı gibi ifadeler söz konusu olmamıştır. Çanakkale Çevre Platformu ve Çanakkale halkı yapılan basın açıklaması sonrası sessizce köyü terk etmek zorunda kalmamış; yapılacak tesisin çevreye, Şahinli Köyü’ne, Çanakkale’ye olacak zararlarını ve toplantının hukuka ve usule aykırı olduğunu da içeren basın açıklaması sonrasında sağduyu göstererek köyden ayrılmıştır.”

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kobanêli bebekler süt bekliyor

SONRAKİ HABER

Türk Metal-MESS arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin 4.'ncüsü yarın Ankara'da

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa