25 Aralık 2014 21:47

Yolsuzlukların üstünün kapatılması protesto edildi

Ülkenin birçok ilinde emekçiler alanlara çıkaraka "17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk" soruşturmasına verilen takipsizlik kararına tepki gösterek; kararla birlikte soruşturma nedeninin hukuken ortadan kaldırıldığını söyledi.

Paylaş

KESK, DİSK, TTB ve TMMOB, 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk" soruşturmasına verilen takipsizlik kararını protesto etmek için Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yaptı. "Yolsuzlukların hesabını soracağız" pankartının açıldığı açıklamada sık sık, "Hırsızlardan hesabı emekçiler soracak", "Hırsız katil AKP", "Hırsıza değil emekçiye bütçe" sloganları atıldı.

Sendikalar adına yapılan basın açıklamasını Hüseyin Özev okudu. 17 Aralık 2013'te açığa çıkan rüşvet ve yolsuzluğun üzerinin örtülmeye çalışıldığını belirten Özev, "AKP'nin, yıllardır adım adım inşa ettiği yolsuzluk, yağma, ve rant düzeninin ortaya çıktığı 17-25 Aralık yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama operasyonların üzerinden bir yıl geçmesine rağmen bir arpa boyu yol alınamadı" dedi.

Verilen takipsizlik kararıyla soruşturma nedeninin hukuken ortadan kaldırıldığını belirten Özev, "Sistemin polisleri, savcıları, mahkemeleri, istihbarat güçleri siyasi iktidarın doğrudan elemanı gibi hareket etmiş gibi hareket etmiş ve dosya kapanmıştır. Ancak hükümetin yargı yolunu kapatması halkın ve emekçilerin vicdanının kapatmadı. Bizler iktidarının yolsuzluk operasyonu ile ilgili delillerin üzerinin örtülmesini asla kabul etmeyeceğiz" diye konuştu.

AKP TARİHİN KARA SAYFALARINA GEÇTİ’

KESK üyesi emekçiler, 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun birinci yıl dönümünde Halkbank Bölge Müdürlüğü önüne ayakkabı kutuları, siyah lastik ayakkabı ve tabut koydu. AKP Hükümetinin yolsuzluğu örtmek için elinden geleni yaptığını söyleyen emekçiler, AKP'nin halka, emekçilere, demokrasi mücadelesi verenlere karşı işlediği suçların hesabını vereceğini belirtti.

Ziya Gökalp Caddesi’ndeki Halkbank binası önünde gerçekleştirilen eylemde emekçiler, “Sizin çocuklarınız çaldı bizim çocuklarımız öldü”, “Yiyiciler örgütü”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz'' dövizleri taşıyarak ''Hırsız, katil AKP, Hırsızlardan hesabı emekçiler soracak” sloganları attı. TÜM BEL-SEN Ankara 2 Nolu Şube Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Kaygusuz, 17-25 Aralık haftasının bir avuç vurguncu ve talancı dışında emekçiler demokrasi güçleri tarafından yolsuzlukla mücadele haftası olarak kabul edildiğini söyledi. Vurguncuların, vicdanlarda mahkûm olduğunu vurgulayan Kaygusuz, ''Sizler de tarihin kara sayfalarına geçtiniz, orada mahkûm olacaksınız' diye konuştu.

‘AKP KENDİNİ KURTARAMAYACAK’

KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mevlüt Çakmak da AKP'nin rüşveti ve rant bölüşümünü bir anlayış olarak benimsediğini ifade etti. Operasyonların yıl dönümünde karşı operasyonlar yaparak, komisyondaki görüşmelere yayın yasağı koyarak rüşvetin ve yolsuzluğun gizlenemeyeceğini aktaran Çakmak, ''Gündem değiştirmelerle, algı operasyonlarıyla tehdit ve baskılarla, antidemokratik yasalar ve 12 Eylül Yasası’na sığınmakla AKP kendisini kurtaramayacaktır. Bütün halklara karşı işlediği suçların hesabını verecektir'' dedi. Emekçiler basın açıklamasından sonra Halkbank önüne ayakkabı kutuları, siyah lastik ayakkabı ve tabut koydular.

İZMİR'DE GÖZALTILAR VARDI

İzmir'de aralarında KESK, DİSK, HDP ve SYKP'nin de bulunduğu emek ve demokrasi güçleri, yolsuzluk operasyonu soruşturmasına takipsizlik kararı verilmesini Basmane Meydanı'nda bulunan AKP İzmir il binası önünde protesto etmek istedi. Basmane Meydanı'nda toplanan grubun önüne TOMA'larla set kuran polis ekipleri grubun yürüyüşüne engel oldu. "Hırsız vaaaar. Yolsuzluğa karşı emekçiler hesap soruyor" yazılı pankartı açan ve "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek", "Hırsız vaaar" sloganlarını atan grup adına basına açıklama yapan KESK sözcüsü Hasan Ali Kılıç, yolsuzluk soruşturmasının takipsizlikle sonuçlanmasının halklar nezdinde bu yolsuzlukları yapanları aklamadığını belirterek, sorumluların yargılanmasını istedi. Kılıç, "AKP iktidarı döneminde kirli işler yapıldığını biliyorduk. Bu kirli işlerden biri yolsuzluklarla ortaya çıktı. Bu yolsuzlukları yapanlar er ya da geç halkın mahkemelerinde mutlaka hesap verecektir. Çünkü çaldıkları halkın parasıdır" dedi.

Ayrıca, SYKP Genel Başkanı Tuncay Yılmaz'ın devrimci karargah davasında aldığı cezanın Yargıtay tarafından onanmasını protesto eden SYKP üyeleri de, "Tuncay Yılmaz onurumuzdur" sloganları attı.

SDPLİLER DARP EDİLEREK GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan, yolsuzlukları protesto etmek ve gündüz saatlerine yaptıkları maskeli eylemde gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen SDP üyeleri, Alsancak'ta Sevinç Pastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Gruba, müdahale eden polis ekipleri çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Gözaltındaki SDP üyeleri sağlık kontrolü için Buca Seyfi Demirsoy Hastanesi'ne götürüldü.

‘HIRSIZ’ KILIĞINDA YOLSUZLUK TEPKİSİ

Geçtiğimiz yıl gerçekleşen 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet skandalları Denizli’de de basın açıklamasıyla protesto edildi. Diren Denizli Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen Denizli halkı önceki gün saat 18’de Candoğan Parkı’nda ellerinde fenerler ve siyah ‘hırsız’ maskeleriyle buluştu. Burada “hırsız,katil AKP” “hükümet çalıyor, işçiler ölüyor” şeklinde sloganlar atan grup Halkbank Çınar Şubesi’ne yürüdü. Halkbank önünde platform adına açıklamayı okuyan Hilmi Mıynat: “Hükümet işsizliği, iş cinayetlerini, soygun ve talanı, açlığı, uyuşturucu ve fuhuşu, kadın cinayetlerini, sarayları-uçakları-gemicikleri; dini istismar ederek, halkı dini vaatlerle kandırarak örtbas edemeyecektir” ifadelerini kullanırken hükümetin hukuka ve yasalara aykırı bir takım düzenlemeler ve işlemlerle yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarını kapatarak yolsuzluk suçlarından kurtulamayacağını vurguladı.

YOLSUZLUK, RÜŞVET, YAĞMA VE TALANA SON VERİLMELİ,

Manisa’da KESK Manisa Şubeler Platformu yaptığı eylemle yolsuzluk soruşturmalarının kapatılmasını protesto etti. Yapılan açıklamada “12 yılı aşkın bir süredir tek başına iktidar olan AKP’nin yıllardır adım adım inşa ettiği yolsuzluk, yağma ve rant düzeni, 17-25 Aralık 2013’te başlatılan, yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama iddiasıyla başlatılan operasyonların üzerinden bir yıl geçmiş olmasına rağmen bir arpa boyu yol alınamamıştır.

Yolsuzluk ve rüşvet çetesinin faaliyetleri ve siyasi iktidarla ilişkileri delilleri ile birlikte birer birer ortaya çıkarılmasına rağmen, yolsuzluk yapanlar ve yolsuzluğa aracı olanlar, siyasi iktidarın yargı,  emniyet ve basına yönelik baskı ve operasyonları ile aklanmaya çalışılmaktadır.

Siyasi iktidarın bütün engelleme girişimlerine rağmen, yolsuzluk, rüşvet ve yağma gibi sistemin çürümüşlüğünün ifadesi olan bütün pisliklerin halka gösterilmesi görevi emekçilerin ve emek örgütlerinin öncelikli görevleri arasındadır. Yıllardır emeği ve alınteri çalınan, sefalet ücretlerine mahkum edilen emekçiler olarak, her yerinden pislik akan mevcut sistemin sorunlarını kendi iç dengelerini bozmadan aşmasına izin vermeyecek, gerçeklerin bütün açıklığıyla ortaya çıkması için bütün gücümüzle mücadele edeceğimiz bilinmelidir.
Rüşvete, yağmaya, yolsuzluğa izin vermeyen, insanca bir düzen kurulmadan, “zengine han, hamam, yoksula din iman” anlayışı ve dini muhafazakârlık örtüsüyle üzeri örtülmeye çalışılan mevcut yolsuzluk ve sömürü düzeninin ve her yerden akan pisliklerin kaynağını kurutmak mümkün değildir.
AKP iktidarının yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile ilgili olarak bütün ekonomik ve siyasi gerçeklerin üzerini kapatma girişimleri asla kabul edilemez. Yolsuzluğa karışan, rüşvet alan ve kamu kaynaklarını talan eden bütün sorumlular ve arkasındaki güçler halka hesap vermelidir” denildi. (HABER MERKEZİ)

 

 

ÖNCEKİ HABER

Unutursak, kalbimiz kurusun

SONRAKİ HABER

YTÜ öğrencileri: Okulumuzdaki millet bahçesi projesi iptal edilsin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa