18 Temmuz 2011 09:47

Kadınlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na karşı tepki gösterdi

KADIN Cinayetlerini Durduracağız Platformu, önceki gün Kocaeli’nin Kartepe İlçesi’nde Sapanya Yolu üzerinde, boşandığı eşi tarafından 6 yaşındaki çocuğunun gözü önünde öldürülen 36 yaşındaki İlknur Büyükyazıcı’nın katledilmesine ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu. Kadınla

Kadınlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na karşı tepki gösterdi

Paylaş

KADIN Cinayetlerini Durduracağız Platformu, önceki gün Kocaeli’nin Kartepe İlçesi’nde Sapanya Yolu üzerinde, boşandığı eşi tarafından 6 yaşındaki çocuğunun gözü önünde öldürülen 36 yaşındaki İlknur Büyükyazıcı’nın katledilmesine ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu. Kadınlara karşı yönelimin devlet tarafından teşvik edici yasalarla günden güne arttığının altı çizilen açıklamada katledilen Büyükyazıcı’nın bir yıl önce boşandığı ve psikolojik tedavi gören eşi Kenan Aydoğdu tarafından öldürüldüğüne vurgu yapıldı. Aydoğdu’nun ardından da daha önce tedavi gördüğü Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne giderek tedavisine devam etmek istediğine işaret edilen açıklamada, bunun aslında akıl sağlığının ne kadar yerinde olduğunun göstergesi olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, eski eşini öldüren Kenan Aydoğdu’nun bu tavrının “Akıllara yine yasaların kadın katilleri için ne kadar hafif olduğunu ve bunun arkasına sığınan katillerin ifadelerini” getirdiğine işaret etti.

Tüm kadın katillerinin sayılarının devletin teşvik edici yasaları ile günden güne arttığı kaydedilen açıklamada, “Daha çok yeni olan, mücadelelerimiz sonucu ortaya çıkan katillere müebbet hapis cezası verilmesi olumlu bir gelişme iken, diğer taraftan Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı yerine kurulan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kadını yok saydığını, onu sadece ve sadece aile kurumu içerisinde bir birey kabul ederek eve hapsettiğini ve bunun sonucunda ise kadın cinayetlerinin çok daha fazla artacağının altını çizerek ısrarla belirtiyoruz” denildi. Açıklamada kadınların Büyükyazıcı ve diğer örneklerde olduğu gibi ya eşleri, ya ayrıldıkları eşleri, ya babası, ya ağabeyi, ya amcası ya da herhangi bir akrabası yani en yakınları tarafından öldürüldüğüne dikkat çekildi.

Açıklamada, kadınları ailenin, yani kadının kendi katillerini, tecavüzcülerini içeren bir kurumun içerisine hapsederek sorunu çözme mantığına gidenlerin “size özgürce yaşama hakkı tanımayacağız” demiş olmaları nedeniyle de kurulan bakanlığa tepki gösterildi. Devlet koruması altındaki kadınların dahi öldürülüyor olmalarının bunun en büyük göstergesi olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Bu cinayetler son bulana kadar kadınlar olarak, bundan birincil sorumlu olan iktidarın yakasını bırakmayacağız” uyarısı yapıldı. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

Üçüncü köprü ihalesi ertelendi

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa