27 Şubat 2011 14:00

Adana’da yerel medyaya maliye kıskacı

ADANA’da günlük yayın yapan bazı gazeteler, Maliye Bakanlığı’nca “vergi denetimi” adı altında kıskaca alınırken, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bunu, “ihbar olduğu” gerekçesine bağladı.Adana’da referandum döneminde “muhalif” yayın politikası izleyen yerel gazetelere yönelik “vergi denetimi&r

Adana’da yerel medyaya maliye kıskacı

Paylaş

ADANA’da günlük yayın yapan bazı gazeteler, Maliye Bakanlığı’nca “vergi denetimi” adı altında kıskaca alınırken, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bunu, “ihbar olduğu” gerekçesine bağladı.
Adana’da referandum döneminde “muhalif” yayın politikası izleyen yerel gazetelere yönelik “vergi denetimi” kıskacını Meclis’e taşıyan MHP Adana Milletvekili Yılmaz Tankut’a Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtı, “bazı gazeteler hakkında ihbar vardı, o nedenle denetim başlattık” oldu.
Tankut olayı soru önergesi ile Meclis’e taşıdı. Soru önergesini yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yerel medyaya “Maliye kıskacını” doğrularken, “ihbar olduğu” gerekçesini sundu.
Vergi incelemelerinin genellikle Maliye Bakanlığı’na yapılan şikayet ya da ihbar üzerine yapıldığını ileri süren Bakan Şimşek, Adana’daki, “bazı” yerel gazetelere de bu çerçevede denetimler yapıldığını savundu.
Şimşek soru önergesinde şu savunmayı yaptı;
“Bakanlığımız’a bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı’nca Adana ilinde rutin olarak sürdürülmekte olan yaygın ve yoğun vergi denetimlerinde, bu ilde yayınlanan bazı yerel gazeteler hakkında 2010 yılının Eylül ayında Adana Vergi Dairesi Başkanlığı’na verilen ihbar dilekçeleri de dikkate alınmıştır. Söz konusu denetimler halen devam etmekte olup, inceleme sonucu düzenlenecek raporlara göre gerekli işlemler ikmal edilecektir.”
Şimşek, Adana’da yapılan vergi incelemelerinin, belli bir sektöre yönelik olmayıp, “rutin” olduğunu ileri sürdü.
(Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘Taleplerimiz için çok ses, tek yürek olmalıyız’

SONRAKİ HABER

Ne olacak bu Brexit’in hali?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa