23 Aralık 2014 09:53

2014’te bizi neler hasta etti?

2014 yılının sonuna yaklaşırken, yıl içinde en çok iskelet kas sistemi rahatsızlıkları, enfeksiyonlar, baş ağrıları ve üst solunum yolu hastalıklarıyla uğraştık...

Paylaş

2014 yılının sonuna yaklaşırken, yıl içinde en sık karşılaşılan beş rahatsızlık grubu açıklandı. Ofis çalışmasının ve bilgisayar kullanımının gündelik hayatın parçası olmasına paralel olarak 2014 yılında en çok iskelet kas sistemi rahatsızlıkları yaşandı. En sık görülen ikinci hastalık grubu olan kalp damar sistemi rahatsızlıklarını enfeksiyonlar takip etti.
2014’te en çok iskelet kas sistemi rahatsızlıkları görüldü. Bu grubun içinde düşme ve çarpmaya bağlı ortopedik travmalar ile bel ve boyun ağrısı gibi rahatsızlıklar ön plana çıkıyor. Ofis yaşamındaki hareketsizlik, ofis mobilyalarının ergonomik olmaması ile bilgisayar, akıllı telefon ve tablet gibi teknolojik cihazların gündelik hayatın bir parçası olması gibi güncel problemler bu rahatsızlıkların baş tetikleyicileri arasında yer alıyor. Uzun süreli ve yanlış bilgisayar kullanımı, boyun düzleşmesinden fıtığa kadar birçok önemli rahatsızlığa sebebiyet verebiliyor.

KALP KRİZİ İKİNCİ SIRADA
En çok görülen ikinci rahatsızlık grubunu ise kardiyovasküler sistem rahatsızlıkları oluşturuyor. Bu grup içerisinde en çok rastlanan rahatsızlıklar kalp krizi belirtileri ve göğüs ağrısı oluyor. Sigara kullanımı ve kolesterolün etkili olduğu bu tip rahatsızlıklara karşı uzman görüşü alınarak uygulanabilecek beslenme programı ile düzenli spor faydalı olabilir.

ENFEKSİYONLAR LİSTEDEKİ YERİNİ KORUDU 
Her zaman olduğu gibi enfeksiyonlar da en çok görülen rahatsızlıklar arasında bulunuyor. Üçüncü sırada bulunan enfeksiyonlar arasında, mevsime bağlı soğuk algınlığı, grip, okul zamanında özellikle kendini gösteren çocuk hastalıkları gibi rahatsızlıklar öne çıkıyor. 
Kronik baş ağrısı, migren ve bayılma gibi rahatsızlıkları da kapsayan nörolojik rahatsızlıklar ise en sık görülen hastalık grupları içerisinde dördüncü sırayı alıyor.
Beşinci sırada ise üst solunum yolu hastalıkları bulunuyor. Bu grubunun içerisinde ise sıkça görülen sinüzit, bademcik iltihabı, farenjit, grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar var. Özellikle kış mevsiminde artan soğuklara bağlı olarak gelişen bu hastalıklardan korunmak için dengeli beslenme ve vitamin açısında zengin besinlerin tüketilmesi öneriliyor. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Savcı, Pınar Selek'e verilen beraat kararını temyiz etti

SONRAKİ HABER

Aliağa Emek ve Barış Şenlikleri'nde emek mücadelesi öne çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa