18 Temmuz 2011 08:20

Soyadı öyküleri kitaplaşıyor

İzmir Barosu avukatlarından Ayten Ünal, eşlerinin soyadlarını kullanan kadınların başından geçen ilginç öyküleri toplayıp kitaplaştırma çalışması başlattıklarını söyledi. Toplanan öykülerin bazılarını kısa film olarak çekeceklerini de bildiren Ünal, kadınların bu konudaki ilginç öykülerini (

Soyadı öyküleri kitaplaşıyor

Paylaş

İzmir Barosu avukatlarından Ayten Ünal, eşlerinin soyadlarını kullanan kadınların başından geçen ilginç öyküleri toplayıp kitaplaştırma çalışması başlattıklarını söyledi. Toplanan öykülerin bazılarını kısa film olarak çekeceklerini de bildiren Ünal, kadınların bu konudaki ilginç öykülerini ([email protected]) adresine gönderebileceklerini belirtti.

Ayten Ünal, İzmir Barosu Uluslararası İlişkiler, Ulusal Üstü Hukuk Komisyonu tarafından 1995 yılında açılan örnek bir dava sonucunda, evlenmeden önceki soyadını almaya hak kazandı. Açılan dava, iç hukuk yolları tıkanınca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşınmış, burada Ünal lehine sonuçlanmıştı. Şu anda kendi soyadını kullanan Ünal, kadınların erkeğe bağlı olarak soyadlarını değiştirmek zorunda bırakılmasının “ayrımcılık” olduğunu söylüyor. Bu hakkın Uluslararası Mahkeme kararlarında tanınmış olduğunu ve Anayasa’nın 90. maddesinde yer aldığını kaydeden Ünal, başka pilot davaların da açılacağını sözlerine ekledi.

YASA TASARISI HAZIRLIĞI

Ayten Ünal, kadınların kendi soyadlarını kullanmaları yönündeki taleplerinin hayata geçirilmesi için İzmir Barosu Kadın Hakları Komisyonu olarak bir yasa tasarısı hazırlığı içerisinde olduklarını duyurdu. Bu önerilerinin Türkiye Baroları Kadın Komisyonları (TÜBAKKOM)'nın Genel Kurulu'nda oy birliğiyle kabul edildiğini belirten Ünal, “Toplumsal bir konsensüsle yasal bir düzenleme hazırlamayı düşünüyoruz. Yuvarlak masa toplantıları ve atölye çalışmaları düzenlemeyi planlıyoruz. Kadınların ve çocukların soyadını içeren Yasa Teklifi’ni en kısa zamanda TBMM’de grubu bulunan partilere sunacağız” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

DSP yöneticileri hakkında suç duyurusu

SONRAKİ HABER

'Feray Şahin’i katleden polis başka cinayetler de işleyebilir'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa