18 Temmuz 2011 05:51

Casper’a sendika girene kadar direnecekler

Sendikalı oldukları için işten atılan ve 18 Nisan’dan bu yana direnişte olan Casper işçilerinin direnişi kararlılıkla devam ediyor. Birleşik Metal-İş Sendikasına üye olduktan sonra işten atılan işçiler, hukuki alandaki mücadelelerini de sürdürüyor.Emeklerinin karşılığını alamadıkları için, daha iyi koşullar

Casper’a sendika girene kadar direnecekler

Paylaş
Erdal Eren Kotan

Emeklerinin karşılığını alamadıkları için, daha iyi koşullarda çalışma ve emeklerinin karşılığını alabilmek için sendikalı olan ve işten atılan Casper işçilerinin direnişi 5 ayına yaklaşıyor. İşten atıldıktan sonra fabrika önünde direnişe başlayan işçilerin açtıkları işe iade devası devam ediyor. Her sendikalaşma çalışmasından sonra rutin hale gelen iş kolu davası, bakanlık incelemeleri, müfettiş raporları da mahkeme mahkeme dolaşıyor. İşçiler bir taraftan fabrika önündeki bekleyişlerini sürdürüyor bir taraftan ise yaptıkları eylem ve etkinliklerle seslerini duyurmaya çalışıyorlar.

İLK DİRENİŞ

Direnişte olan işçilerden Bahtiyar, daha önce Sinter ve TEKEL direnişiyle Telekom grevine destek vermiş. Ancak bu kez kendisi direnişte ve “Biz bu direnişte samimiyeti ve ihaneti gördük.  Bilinçli işçi davasını sonuna kadar sahipleniyor. İyi ki böyle bir direniş yapmışız. Bu direnişin sonucunun başka işçilere örnek olacağını düşünüyorum” diye duygularını anlatıyor.

Direnişçi işçilerden Bayram ise mücadele etmeyi, hakkını aramayı direnişti öğrendiğini dile getiriyor.”Birlikten kuvvet doğduğunu öğrendik. Eskiden dışarıda bildiri dağıttıklarında almazdım okumazdım. Tepkisiz kalırdım. Ama artık daha farklı gözle bakıyorum” diye direnişin kendisinde yaptığı değişimleri anlatan Bayram, bundan sonra tüm hak arama eylemlerine maddi manevi destek vereceğini ifade ediyor.

13 sene çalıştığı Casper’da hakkını arayınca işten atılan Emrah da diğer arkadaşları gibi mücadele etmeyi öğrendiğini söylüyor. “Durumumuz ekonomik olarak çok kötü. Maaş bile alamıyoruz. Borca girdik, sıkıntılıyız. Sosyal hayatımız sıfır. Ev ve çadır dışında bir hayatımız yok. Gezemiyoruz çocuklarımıza zaman ayıramıyoruz. Direnişe başladığımızda kışın ortasındaydık. Hepimizde kalıtsal hastalıklar başladı. Bel ağrılarımız oldu. Belimde fıtık başladı. Direnişteki herkesin bir hastalığı oldu” diye direnişin zorluklarını anlatan Emrah, “Direniş esnası boyunca kilo verdim. Geçmeyen ağrılarım var. Sırt, bel ve boyun ağrıları başladı” diye yaşadıklarını anlatan başka bir işçi Gökhan ise, açtıkları davaların bitmemesine tepkili. “Direnişin sonunda tazminatımızı alırız, belki de işe geri alınırız ama bizim asıl amacımız sendikanın buraya girmesi” diye amaçlarını anlatan Gökhan, tüm emek dostlarını direnişe destek vermeye çağırıyor. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

AKP’li Çelik’ten garip açıklamalar

SONRAKİ HABER

Fetgi Gürer: Üretici desteklenmezse meyve-sebze yanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa