Metalde sözleşmeler ne aşamada, metal işçileri ne diyor?

Metal sözleşmeleri ne aşamada, işçiler ne diyor? Metal iş kolundaki tüm tartışmaları, haberleri, mektup ve yorumları bu sayfadan takip edebilirsiniz.

İşçi sendikaları Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Çelik-İş ile patron sendikası MESS arasında 1 Eylülde başlayan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde arabulucu sürecinin sonuna gelindi.MESS grup toplusözleşme görüşmeleri Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Çelik-İş üyesi 130 bin işçiyi doğrudan ilgilendiriyor.

Metal İşçilerinin Sesi
Metal İşçilerinin Sesi Facebook Sayfası

SENDİKALAR NE İSTİYOR?

Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikası 2 yıllık sözleşme ile yüzde 38 zam istiyor.
Hak-İş’e bağlı Çelik-İş’in sözleşme taslağı ile Türk Metal’in taslağı arasındaki tek fark Çelik-İş’in Türk Metal’in saat ücretine istediği seyyanen artışın 0.5 kuruş daha fazlasını talep etmesi.
DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş ise 2 yıllık sözleşmenin yanı sıra öncelikle en düşük saat ücretinin 9 liraya çıkarılmasını istiyor. Ortalama ücret olarak yüzde 30,47’yi bulan teklifin, ilk altı ay için ücret karşılığı 695 lira.
Patron sendikası MESS ise yaptığı açıklama ile 3 yıllık sözleşmenin kırmızı çizgileri olduğunu söyledi ve yüzde 3,2 zam teklifinde bulundu.

METAL İŞÇİLERİ NE DİYOR?

Metal işçiler ise MESS’in düşük zam ve 3 yıllık sözleşme dayatmasına tepkili.

 

Evrensel Gazetesi Metal ekindeki tüm yazıları okumak için tıklayın...

 

 

Bülent Falakaoğlu'nun yazısı: B/S/H: Büyük Sömürü Harası

İLGİLİ HABERLER: