Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek kimdir?

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek kimdir? Melih Gökçek belediye başkanlığında neler yapmıştır? Melih Gökçek neden istifa etti?

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek kimdir?

Ankara’yı 1994’ten 2017 yılına kadar yöneten İbrahim Melih Gökçek 1948 yılında Urfa’da dünyaya geldi. 

Babası Avukat Ahmet Gökçek, Adalet Partisi Gaziantep il başkanı olan Melih Gökçek; ilk, orta ve lise öğrenimini Antep’te tamamlayıp, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini kazandı. Bu nedenle 1967 yılından itibaren Ankara'da yaşamaya başladı. 

Gazi Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulunu bitiren Gökçek gazeteciliğe yerel Gaziantep Haber gazetesinde başladı. Parlamento muhabirliği yapan Gökçek, askerliğine başlamadan önce Çalışma Bakanlığında Özel Kalem Müdür Yardımcılığı yaptı.

25 Mart 1984’te Anavatan Partisiyle girdiği seçimde (ANAP) Keçiören Belediye Başkanlığını kazandı. 1989’da ikinci defa Keçiören Belediye Başkanlığı görevine aday oldu ancak seçimi kazanamadı. 1991’de ANAP’tan istifa ederek Refah Partisine geçti. 1991 genel seçimlerinde Refah Partisi Ankara Milletvekili olarak meclise girdi.

2 yıl 3 ay milletvekilliği yapan Gökçek, 1994 yılında milletvekilliği devam ederken Refah Partisinden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. 

Melih Gökçek, Refah Partisinin kapatılması üzerine Fazilet Partisine, 2002’de  Demokrat Partiye, 2003’te ise AKP’ye katıldı. 

Melih Gökçek, 1999, 2004, 2009 ve 2014 seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Gökçek, Ankara’nın beş dönem üst üste seçilen ve en uzun görev yapan belediye başkanı oldu. 

28 EKİM 2017'DE İSTİFA ETTİ

Melih Gökçek, 28 Ekim 2017’de ise Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında istifa etti. İstifasıyla Ankara'da 23 yıllık Gökçek dönemi sona ermiş oldu. Konuşmasının başlangıcında belediye başkanlığı dönemindeki icraatlarını anlatan Gökçek, daha sonra Tayyip Erdoğan övgüsü bölümüne geçti. Dava adamı olduğu için Erdoğan'ın emriyle istifa ettiğini belirten Gökçek, 'Benim davamda emir demiri keser' ifadelerini kullanarak istifasının başka bir gerekçesi olmadığını söyledi.

Melih Gökçek: Erdoğan'ın emrine uyarak istifa ediyorum

 

OĞLUNUN SİYASİ KARİYERİNİ DÜŞÜNDÜ

Melih Gökçek’in adeta hırs yaptığı konu ise oğlu Osman Gökçek’in siyasi kariyeri oldu. Zaman zaman bu konuda Erdoğan ailesi ile ters düştü. Gökçek oğlunu ilk olarak Çankaya Belediye Başkanlığına hazırladı ancak beklentisi karşılanmadı, 7 Haziran 2015 yılında milletvekili olması için hazırladı fakat AKP’den vize alamadı. Ancak en dikkat çekici konu Ankara Ticaret Odası seçimlerinde yaşandı ki Erdoğan’ı burada karşısına almış oldu. Melih Gökçek’in oğlu Gökçek’i Ankara Ticaret Odası başkanlığı için aday gösterdi. Fakat Osman Gökçek Emine Erdoğan’ın akrabası olan Gürsel Baran karşısında kaybetti. 

'PARSEL PARSEL SATTILAR'

Melih Gökçek; AKP Eski Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ı Twitter’dan 'paralelci’ olmakla suçlamıştı. Ancak Bülent Arınç 2015 Martında Ankara'yı Gülen yapılanmasına 'parsel parsel satmakla” suçlamıştı. Geçmişte Gülen Cemaati’yle oldukça yakın ilişkiler kuran Melih Gökçek’in 15 Temmuz’dan sonra geçmişteki ilişkileri nedeniyle Gülen yapılanması ile bağlantılı olduğu suçlamaları yaşandı.

Haritacılar ‘Parsel parsel’ verilen yerleri açıklıyor

 

 

PERİLER ÜLKESİNDEN DİNOZORLARA

Daha ilk belediye başkanı olduğu dönemde, Altınpark’ta bulunan Heykeltıraş Mehmet Aksoy’un ‘Periler Ülkesinde’ adlı eserini mahrem bulduğu için ‘Tükürürüm böyle sanatın içine’ diyerek kaldırttı. Bu süreç bir çok tarihi heykelin kaldırılması ya da bakımsızlıktan çürümeye terk edilmesi ile devam etti. 23 yılın sonunda ise kentin çeşitli yerlerine heykel diyerek dikilen dinozorlar kaldı. 

Heykeli yıkılacak adam 

 

PLANSIZ YOLLAR

Ankara’nın Ulaşım Ana Planı yasaya rağmen yıllarca yapılmadı. Melih Gökçek böyle bir plan yapılmamasını da uzun yıllar izah etmeye çalıştı. Ulaşım Ana Planı olmadan yapılan köprülü kavşaklar, otoyollar, tüneller, geçiş yolları hep tartışma konusu oldu. Mahkeme bir çoğuna yapılan itirazları, üst plan olmadığı ya da üst plana aykırı olduğu gerekçesiyle haklı buldu. Gökçek kendi yaptığı hukuksuzluğun üstünü, “mahkemeler, meslek odaları hep aleyhimize karar veriyor” diye yaygara kopararak kapatmaya çalıştı.

Ankara'da şiddetli sağanak hayatı olumsuz etkiledi

ODTÜ DÜŞMANLIĞI

Melih Gökçek, ODTÜ arazisini de taciz ediyordu. Önce ODTÜ’nün gözetimindeki Eymür Gölü’nü gündeme getirdi. Yaya girme koşuluyla herkese açık olmasına karşın, “Sadece ODTÜ’lüler yararlanıyor” diyerek Gölün belediyeye devredilmesini istedi. Son olarak Göl kenarında içki satışı yasaklandı. 

Ardından yaklaşık 30 yıl önce planlanmış, ancak tek bir adım bile atılmamış Konya Yolu ile Anadolu Bulvarı bağlantı yolunu gündeme getirdi. Tartışmalar ve itirazlara rağmen inşaat 2017 yazında başlatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kabul ettiği ODTÜ Koruma Planı’na ODTÜ Rektörlüğü itiraz etmeye hazırlanırken, polis eşliğinde yapılan gece yarısı operasyonuyla 9 Eylül 2017'de ODTÜ arazisine girildi. En az 3 bin ağaç söküldü.

ODTÜ ağaçları bir gecede yok edildi, Gökçek övündü

 

SUSUZ YAZ, ÖLÜ YATIRIM

2007 yılında yaşanan “Susuz Yaz” da Gökçek’in unutulmazlarından. Tüm uyarılara rağmen Bolu-Gerede’den getirilecek içme suyu projesi yerine Kızılırmak Suyu’nu Ankara’ya getirme iddiasındaki projeye yatırım yapan Gökçek, günlerce Ankaralıyı susuz bırakmıştı. Kuyu suları, çeşme suları, tanker kuyrukları, patlayan borular, ishal salgınları 2007 yazının unutulmazları arasında yerini almıştı. Ancak Gökçek bu durumu da fırsata dönüştürüp, “ölü yatırımlar” arasında yerini alması muhtemel Kızılırmak Suyu projesine hız vermişti. Uzmanların “bu su ağır metal yüklü, içme suyu olamaz” uyarılarına kulak tıkayan Gökçek, Kızılırmak Suyu’nu da Ankara’daki şebekeye “gizlice” verdiğini kendisi açıklamıştı. Büyük maliyetle tamamlanan projeyle Ankara’ya gelen su acil durumlar dışında şebekeye verilmiyor.

Kızılırmak suyu için gelişmiş bir arıtma tesisi kurulmalı

İLGİLİ HABERLER:
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa