Berat Albayrak kimdir? Berat Albayrak ne zaman göreve geldi?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın damadı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak kimdir? Berat Albayrak ne zaman göreve geldi?

Berat Albayrak kimdir? Berat Albayrak ne zaman göreve geldi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı olan Berat Albayrak 21 Şubat 1978’de İstanbul’da doğdu. Babası, Trabzon’un Dernekpazarı ilçesinin Yenice köyündendir. Liseyi Özel Fatih Koleji'nde okuyan Berat Albayrak daha sonra İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü'nü bitirdi ve New York'ta Pace Üniversitesi'nde finans üzerine MBA yaptı. New York’ta okurken Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Erdoğan’la tanıştı.

Bakan Berat Albayrak doktora tezini bir profesöre yazdırmış

Erdoğan: Eğitim için Batı'ya gidenler ajan oluyor

1996 yılında çalışmaya başlayan Albayrak, 1999’da iş hayatına başladı ve Çalık Grubu'nun yurt içi ve yurt dışı şirketlerinde çeşitli görevler aldı. 2002’de ise Çalık Holding'in ABD ofisinde Finans Direktörlüğü ile görevlendirildi. 2006’da ABD'den Türkiye'ye dönen Albayrak, holdingin Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı’na, 2007’de Genel Müdürlüğe atandı. Bu süre boyunca holdingin ismi pek çok usulsüzlük ve yolsuzluğa karıştı, enerji piyasasındaki devlet destekleri ve teşvikleri oldukça tartışıldı.

Devlet bankaları Çalık’a çalışmış

2013’te özel sektörden ayrıldı ve Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Ayrıca Marmara Üniversitesi’nde de bankacılık ve finansman alanında ders verdi.

'O dairelerin tapusu Albayraklar’a geçti' iddiası

2015 yılındaki Haziran ve Kasım seçimlerinde AKP’den milletvekili olan Akbayrak, 24 Kasım 2015’te Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı görevini devraldı.

Albayrak 11 Temmuz 2004’te Tayyip Erdoğan’ın büyük kızı Esra Erdoğan ile Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi’nde evlendi. Berat Albayrak'ın Ahmet Akif, Mahinur ve Sadık adında 3 çocuğu bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER:
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...