Ana dili dosyası
 • BDP’li Buldan’dan, Sakık’a eleştiri

  BDP’li Buldan’dan, Sakık’a eleştiri

  BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık’ın Hakan Fidan ve ekibini kutlamasını eleştirdi. Buldan, “Milletvekilimiz sayın Sırrı Sakık’ın ifade ettiği MİT’e özellikle Hakan Fidan’a ‘teşekkür ediyorum’ ifadesine katılmıyorum dedi.

 • Dilin korunması ve gelişmesi için statü şart

  Dilin korunması ve gelişmesi için statü şart

  Bask bölgesinde kurulu olan dil kurumu Kontseilua’nın Genel Sekteri Dr. Paul Bilbao Sarria ile Bask ülkesi ve Katalonya’daki eğitim sistemini konuştuk. Diyarbakır’da düzenlenen ve ana dilinde eğitim modellerinin tartışıldığı sempozyumda ‘Azınlıklaştırılmış Bir Dili Yeniden Canlandırma Aracı Olarak Eğitim: Bask ve Katalan Eğitim Sistemleri”’başlıklı

 • 30 kuruşa yapıyoruz 80 liraya alıyoruz

  30 kuruşa yapıyoruz 80 liraya alıyoruz

  Çoğu bodrum katında, dışarıdan görünemeyecek şekilde kamufle edilmiş tekstil atölyeleriyle dolu İstanbul’un yoksul mahalleri. Gencecik kadınlar, erkekler, havasız ortamlarda, uzun çalışma saatleriyle, düşük ücretlerle, sigortasız çalıştırılıyor. Kimi zaman, bir anda gelen iş sebebiyle fazladan mesai yaparak zaten çok kısıtlı olan iş dışındaki hayat

 • İnsanlık deneyi

  İnsanlık deneyi

  Hayvan denekleriyle ilgili çıkarılan yönetmeliğe dava üzerine dava açıldı. Yönetmelikle, sokak hayvanlarının da denek olarak kullanılmasının önü açılırken, hayvan deneyleri denetimsiz hale geliyor, resmi koşulları yerine getiren herkes hayvanlar üzerinde deney yapabiliyor.

 • Boğazlarına sarılana karşı direniyorlar

  Boğazlarına sarılana karşı direniyorlar

  İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde çalışan taşeron işçiler ‘üniversiteye kaynak’ adı altında kindilerinden kesilen ücretler, yol ve yemek paraları için başlattıkları direnişin 8 gününü geride bıraktı. İşçiler, Üniversite yönetiminin bütün baskılarına karşı kazanana kadar mücadele etmekte kararlı.

 • Bebeklerimle hapse girmeme 1 ay kaldı

  Bebeklerimle hapse girmeme 1 ay kaldı

  Sattığı kitapların PKK’lilere gittiği iddiasıyla yargılanan Mülkiye Kılınç, hapse girmesine 1 ay kala gazetemize mektup yolladı. Kılınç mektubunda içinde bulunduğu durumun vahametine dikkat çekerek son kez uyardı: “Birkaç kitap sattım, ikiz bebeklerimle hapse gidiyorum, haberiniz olsun!”

 • Ülkü Tamer’e mektup

  Ülkü Tamer’e mektup

  Adıyla yola çıkılan kitabını aldım: Bir Adın Yolculuktu. İnsan sevdiğini bir yolculuk gibi gördüğünde yaşamanın acemisi olur yeniden bence. Yüreğini bir çakı gibi biler, paçalarını kıvırır ve yola düşer. Yolluk düşünmez, nasılsa yolda meyan şerbetçileri vardır. Çın çın tasları duyurur şerbet tuluğunun ışıltısının yakın olduğunu. Yolun sevdiğinedir

 • NBA’de ödülleri dağıtma zamanı

  NBA’de ödülleri dağıtma zamanı

  NBA’de normal sezon bu geceyi Perşembe’ye bağlayan saatlerde oynanacak mü-sabakalarla sona erecek. Playoff mücadelesi ise 19 Nisan’da başlayacak. Artık gözler Playoff’a ve normal sezon ödüllerine çevrilmişken biz de bugün ödüllere ilişkin tahminleri- mizi, ilerleyen günlerde de Playoff eşleşmelerinde bizleri nelerin beklediğini bu sayfalardan değer

 • NSU cinayetleri tesadüfler zinciri olabilir mi?

  NSU cinayetleri tesadüfler zinciri olabilir mi?

  Almanya’da 2000-2007 yılları arasında 8’i Türkiye’den biri Yunanistan’dan olmak üzere 9 göçmen esnafın ve bir Alman polisinin ırkçı terör örgütü olarak adlandırılan NSU tarafından öldürülmesinde neredeyse her şey tesadüflerle açıklanıyor. Ancak, olanlara bakıldığında ortada tesadüften ziyade sistematik bir uygulamanın olduğu görülecektir.

 • İş kolu barajı engel olamadı

  İş kolu barajı engel olamadı

  Sendikal mevzuat nedeniyle yüzde 1 iş kolu barajının altında kaldığı için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yetki belgesi alamayan Sosyal-İş Sendikası, uluslararası sözleşmelere dayanarak toplusözleşme imzalamaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Af Örgütü bürosunda sözleşme yapan Sosyal-İş, dün de Sağlık Emekçileri Sendikasında (SES

 • EMEP: Demokrasi cephesini güçlendirelim

  EMEP: Demokrasi cephesini güçlendirelim

  Emek Partisi (EMEP) Genel Yönetim Kurulu, yerel seçimleri değerlendirdi. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, emek, barış ve demokrasi güçlerinin ortak mücadelesini ilerletmenin önemine vurgu yapılırken, BDP’nin HDP’ye katılmasının darlaşma tehlikesi yaratacağı için doğru bulunmadığı ifade edildi.

 • Yatağan işçisine vekil desteği

  Yatağan işçisine vekil desteği

  Yatağan işçilerinin Ankara’da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önünde başlattıkları eylemleri de dün bir haftayı doldurdu. Yeni bir direniş alanı haline gelen Kurtuluş Parkı’nda işçiler kendilerini ziyaret edenlerle mücadelelerinin geleceğini tartışıyor. İşçileri dün de HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ile Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürk

GÜNCELTÜMÜ

Ethem şüpheli polis mağdur!

Ethem şüpheli polis mağdur!

Gezi direnişinde 1 Haziran 2013 tarihinde Ankara’da polis kurşunuyla vurularak öldürülen Ethem Sarısülük’ün polis fezlekesinde şüpheli, sanık A.Ş’nin ise mağdur olarak yer aldığı ortaya çıktı.

İŞÇİ - SENDİKATÜMÜ

ÖNE ÇIKANLAR

Evrensel Basım Yayın

POLİTİKATÜMÜ

YSK, CHP'nin Antalya seçim sonuçlarına itirazı reddetti

YSK, CHP'nin Antalya seçim sonuçlarına itirazı reddetti

Yüksek Seçim Kurulu, CHP'nin Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın seçim sonuçlarına yaptığı itirazı reddetti.

EKONOMİTÜMÜ

Şirket içi denetim taktiği: Denetleme ki görülmesin!

Şirket içi denetim taktiği: Denetleme ki görülmesin!

Şirket içi denetimin, çoğu şirkette yapılmadığı ortaya çıktı. Yapılmama sebebi ise; “aşırı üretim ve satış için çalışanlara yapılan baskılar” olarak değerlendirildi.

RÖPORTAJ TÜMÜ

DOSYA TÜMÜ

SPORTÜMÜ

VİZYONDAKİLERTÜMÜ

HAYAT TVCANLI YAYIN

BİLİM-TEKNİKTÜMÜ

Güneş uçağı

Güneş uçağı

Güneş uçağı yani güneş enerjisi ile çalışan uçak önümüzdeki sene hiç yakıt almadan sadece güneş enerjisiyle tüm dünyayı katetmeye hazırlanıyor.

ANALİZTÜMÜ

Kapitalizmin 'anneliği'

Kapitalizmin 'anneliği'

Tüm dünyada neoliberalizmin kadınlar üzerindeki etkisinin gün geçtikçe ağırlaşıyor olduğu malum. Bunun Türkiye’de yansımalarının neler olduğunu ise başka yazılarda çokça tartıştık.

YAŞAMTÜMÜ

GALERİ TÜMÜ